Pražští radní ve středu odvolali z funkce ředitele Střední průmyslové školy Na Třebešíně Františka Bártla. Do doby, než bude vypsán konkurz, školu povede jeden z jeho zástupců. Tři žáci ve škole zřejmě delší dobu šikanovali učitelku, která později zemřela. Vedení školy, jejímž zřizovatelem je hlavní město, žáky podmínečně vyloučilo, situaci ještě prošetřuje Česká školní inspekce.

Podle prezidenta Miloše Zemana však měl být odvolán nejen ředitel, ale odejít by mělo celé vedení školy. "To je takzvaná kolektivní odpovědnost, která platí i v tomto případě. Nemůže se stát, že když jste úspěšní, mohou za to všichni, a když jste neúspěšní, může za to jenom jeden, v daném případě ředitel," řekl prezident na středečním setkání s občany v Hodkovicích nad Mohelkou na Liberecku.

Nového ředitele by škola měla mít od léta. "Ideální by bylo, aby se nový ředitel se školou přes léto seznámil," uvedl Dolínek. Odvolání ředitele podle něj nelze posuzovat jako precedens pro další podobné případy. Náměstek deklaroval, že vždy bude posuzovat každou situaci individuálně.

Ředitel Bártl na tiskové konferenci před týdnem uvedl, že odpovědnost necítí a rezignovat nehodlá. Po rozhodnutí rady, na kterou na rozdíl od jednání výboru pro školství nebyl pozván, bude zvažovat opravné prostředky. "Je to pro mě nová informace. Mrzí mě, že rada rozhodla bez znalosti věci a na základě nějakých jiných indicií, které mě nejsou známy," řekl novinářům. Pokud bude mít úvazek, chce na škole zůstat jako učitel.

Ohledně případného vyloučení tří studentů zatím rozhodnuto není. "Chceme s těmi třemi žáky i jejich rodiči pracovat. Šikaně učitelky přihlíželo více žáků, bude třeba pracovat i s celým kolektivem," řekl Dolínek. Podle prezidenta je ale i případné vyloučení jen mírným trestem, protože budou moci dostudovat jinde. "Já bych považoval za naprosto rozumné dát ho do takzvaného pasťáku," dodal Zeman.

Situací se ve středu zabýval i mimořádný výbor zastupitelstva pro výchovu a vzdělávání. Podle jeho předsedy Patrika Nachera (ANO) měli být studenti vyloučení už v lednu. "Důkazů pro to škola podle mého názoru měla dost," uvedl. Výbor se na svém březnovém jednání bude zabývat prevencí podobného chování na školách. Vzniknout by podle Nachera mohl i manuál, jak postupovat.

Škola požádala pražský magistrát o zahájení správního řízení, které by mohlo vést k jejich vyloučení. Zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková serveru idnes.cz řekla, že podle právního rozboru by škola mohla při novém řízení trest jen snížit. Tuto interpretaci ale odmítla inspekce a ve středu i Dolínek. "Odvolaný ředitel postupoval prazvláštně, protože si dělal právní výklady, které cosi konstatují, a přitom školský zákon sděluje, jak se má konat," řekl náměstek. Magistrát má podle něj odvolací funkci a nemá rozhodovat. "Škola sama má konat, my se k tomu můžeme vyjadřovat," dodal.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Pětapadesátiletou učitelku na střední průmyslové škole v Praze 10 zřejmě delší dobu šikanovala trojice studentů. Byli za to v lednu potrestáni podmínečným vyloučením a trojkou z chování. Učitelka krátce poté zemřela. Vedení školy připouští, že po zveřejnění dalších videí se záznamem závažnějších forem šikany může být trest pro agresory vyšší. Hrozí jim vyloučení.

Školu v úterý navštívila ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Začne připravovat návrh, který by zvýšil právní ochranu a bezpečí na školách. Například by měl umožnit okamžité vykazování agresorů ze školy.

V souvislosti s personálními kroky vůči vedení školy na páteční tiskové konferenci uvedla, že by vedení mělo být odvoláno, pokud se prokáže, že o šikaně vědělo. Magistrát jako zřizovatel chtěl nejdříve počkat na výsledek vyšetřování a zjištění školní inspekce, nakonec ale ředitele odvolal již ve středu.