Řešení migrační krize v Evropské unii podle českého prezidenta Miloše Zemana spočívá v deportaci ekonomických uprchlíků, jakož i náboženských fanatiků z řad migrantů.

Muslimské migranty hlava českého státu na bratislavské mezinárodní konferenci o sociální demokracii nepřímo označila za osoby, které nejsou s to přizpůsobit se evropské kultuře a mezi nimiž jsou džihádisté, již by mohli připravovat teroristické útoky.

"Jediným způsobem řešení migrační krize je deportace ekonomických migrantů a těch, kdo hlásají náboženské násilí, náboženskou nenávist, krátce řečeno, připravují teroristické akce... Nebudeme si nalhávat, že mezi migranty nejsou i džihádisté, kteří mohou vytvořit takzvané spící buňky připravující obdobné teroristické akce, jako byly nedávno v Paříži," řekl Zeman na konferenci zaměřené na téma sociální demokracie v 21. století.

Zeman uvedl, že sociální demokracie by měla stát za hodnotami tradiční evropské kultury, a nepřímo také kritizoval islám. "Sociální demokracie by měla chránit národní zájmy, měla by chránit historické kořeny nejenom své vlastní, ale i evropské kultury, a uvědomit si, že tato kultura je neslučitelná s kulturou nenávisti vůči nevěřícím a s kulturou založenou na snaze podrobit si tyto nevěřící a udělat z nich své otroky," řekl Zeman.

Nepřímo kritizoval také muslimské migranty. "U slova migrace zapomínáme na jedno adjektivum a tím je islámská migrace. Islámská migrace není integrovatelná a není asimilovatelná do evropské kultury," uvedl Zeman v projevu na konferenci.

Odůvodnil to tím, že islámská civilizace odpírá ženám přístup ke vzdělání a k veřejným funkcím a že svědectví muslimské ženy před soudem má poloviční hodnotu než svědectví muže. Zmínil se zároveň o početné komunitě Vietnamců a Ukrajinců v Česku, kteří se podle něj naopak dokázali integrovat do společnosti.

Zeman kritizoval EU za její postup v migrační krizi. "Evropská unie selhala na celé čáře v řešení migrační krize. Když migrační vlna přišla, ztrácela čas nekonečnými žvásty, kterými vznešeně říkala diskuse. Žvásty o tom, že migranty bychom měli vítat, protože máme nedostatek pracovní síly," řekl Zeman.

Podotkl, že průměrná nezaměstnanost v EU činí 11 procent.

Na rizika v souvislosti s migrační krizi upozornil také slovenský premiér Robert Fico, který rovněž vystoupil na páteční konferenci.

"Pro EU může být rokem 2016 zlomovým rokem. Otázkou přežití se stává ochrana vnějších hranic," prohlásil Fico. Varoval před ekonomickými a politickými důsledky, pokud členské země schengenského prostoru začnou uzavírat své vlastní hranice s okolními státy. "Zavřené hranice jsou i symbolickým varováním před politickými důsledky, mohly by znamenat zničení evropského projektu," uvedl.

Zeman, Fico a šéf Rakouského odborového svazu Erich Foglar na konferenci hovořili také o postavení sociální demokracie a o sociálním státě.

Český prezident v této souvislosti dal za příklad skandinávské země.

"Skandinávský model sociálního státu jasně dokazuje, že vysoká míra zdanění není překážkou ekonomické úspěšnosti. Naopak vede k tomu, co je základní sociálnědemokratická hodnota, a to sociální soudržnost. Právě tímto přerozdělováním přes daňové kanály odstraňujeme nadměrnou polarizaci společnosti, nadměrné a ne zcela zasloužené diference mezi jednotlivými sociálními skupinami," řekl Zeman.