Za nejvážnější dopravní přestupky budou pevně stanovené sazby blokových pokut bez rozpětí. Nejvyšší sazba vzroste z 2500 na 5000 korun. Počítá s tím společný návrh ministerstva dopravy a dopravní policie, který by měla projednat vláda v letošním prvním pololetí. V pořadu Otázky Václava Moravce to v neděli uvedl ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Podle bývalého ministra dopravy Zbyňka Stanjury by měl jít stát méně represivní cestou a více se zaměřit na prevenci. Ťok ale považuje navrhované změny za výchovné, zároveň by nově nastavený systém neměl řidiče šikanovat za méně závažné přestupky.

Pokutu 5000 korun na místě by měl řidič zaplatit za překročení rychlosti v obci o 40 km/h nebo mimo obec o 50 km/h, za vjíždění na železniční přejezd nebo jízdu na červenou. Vzroste i pokuta za držení telefonu za jízdy z 1000 na 2500 korun, naopak se sníží sazba za nepoužití bezpečnostního pásu o 500 korun na 1500 korun.

Za řízení pod vlivem alkoholu půjde přestupek vždy do správního řízení. Horní sazba v případě více než jednoho promile alkoholu v krvi se má podle návrhu zvýšit z 50 000 na 75 000 korun. Pod jedno promile by měla stoupnout z 20 000 na 25 000 korun.

Měl by se také zjednodušit počet přidělovaných bodů na dva, čtyři nebo šest. Za dva nejvážnější přestupky spáchané v jednom roce tak řidič dosáhne 12 bodů a přijde o řidičský průkaz. Nově by měl být motorista o přidělených bodech jednoznačně informován.

Noví řidiči, kteří mají řidičský průkaz méně než dva roky, by podle Ťoka měli přijít o oprávnění buď při dosažení již šesti bodů, nebo by jejich přestupky měly být hodnoceny dvojnásobným počtem bodů.

Do konce minulého roku dostalo body 539 277 řidičů, což je osm procent z celkového počtu. Přes 39 500 motoristů dosáhlo 12 bodů a přišlo o řidičský průkaz. Zhruba čtyři z pěti bodovaných řidičů byli muži.