V Praze se v sobotu stejně jako v jiných evropských městech sešli odpůrci údajné islamizace Evropy, migrace či Evropské unie. Současně se na jiných místech hlavního města konala shromáždění, na nichž chtěli dát lidé najevo odpor vůči xenofobii či rasismu a podpořit pomoc uprchlíkům. 

Policie musela stoupence obou táborů oddělovat, řešila několik potyček a konfliktů a zajistila 13 lidí. Večer skupina maskovaných osob házela zápalné lahve na Autonomní sociální centrum Klinika, a způsobila tak požár, při kterém muselo být evakuováno 19 lidí. Jeden člověk skončil v péči záchranné služby, doplnila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová. 

Centrum mimo jiné pořádalo sbírku oblečení pro uprchlíky. Policie případnou souvislost se sobotními demonstracemi proti migraci v Praze zatím nedokáže potvrdit ani vyvrátit. Aktivisté z Kliniky jsou však přesvědčeni o tom, že útok má na svědomí stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi sobotní demonstraci Solidarita bez hranic na Malé Straně.

Na účastníky pochodu na podporu uprchlíků, kteří mířili k Pražskému hradu, zaútočila odpoledne na rohu Thunovské a Zámecké ulice skupinka zhruba 20 až 25 odpůrců imigrace. Křičeli na sebe, začali házet kamení a lahve. Incident na Malé Straně trval několik minut, útočníci se po příjezdu policie dali na útěk. Nikdo nebyl zraněn ani zadržen, řekl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Další incident řešili odpoledne policisté na Loretánském náměstí, kde během demonstrace proti islámu vytáhl jednadvacetiletý muž pistoli na poplašné náboje a vystřelil. Policisté ho ihned zadrželi, je podezřelý z trestného činu výtržnictví, řekl Daněk. Akci pořádala krajně pravicová Národní demokracie.

Během večera museli policisté průběžně oddělovat znesvářené skupinky, nejvyhrocenější byla situace na Mánesově mostě. Tam museli příznivce a odpůrce uprchlíků od sebe oddělovat těžkooděnci. 

 

Na Vítězném náměstí se hodinu po poledni sešlo několik stovek příznivců krajně pravicové Národní demokracie. Po chvíli vyrazili na protestní pochod přes Brusnici a Nový Svět a před 14:00 došli na Loretánské náměstí, kde se uskutečnila demonstrace nazvaná "Za Evropu bez EU!". Na akci dohlížely desítky policistů, kteří byli i na dalších místech ohlášených protestů. Policisté odhadli počet účastníků pochodu na 500. V jeho čele šel předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš. Účastníci cestou skandovali hesla, například Svobodu vám nedáme, Nic než národ nebo "Multikulti" nechceme.

Opačný pohled na migraci se rozhodla vyjádřit iniciativa Ne rasismu na Malostranském náměstí. Sešly se tam asi dvě stovky lidí, kteří nesouhlasí s xenofobním přístupem k imigrantům. "Scházíme se tady proto, abychom přenesli demokratickou politiku do ulic a abychom ukázali xenofobům, že nejenom oni patří do této krásné části historické Prahy," řekl Jan Blažek, mluvčí iniciativy Ne rasismu. Lidé si přinesli transparenty a vlajky s nápisy "Refugees welcome", "Fašismus = zločin" nebo "Svobodu lidem - hranice kapitálu". Plánují vyrazit na pochod směrem k Hradu a přes Zámecké schody a Thunovskou ulici zpět.

Z Pohořelce zase vyrazil pochod nazvaný Za Evropu beze strachu a nenávisti. "Chcete bílé Čechy? Počkejte si na sníh," zněl jeden z transparentů lidí, kteří přišli běžence podpořit. Těchto demonstrantů bylo podle odhadů více než sto, ze známých tváří se zde objevila například herečka a někdejší kandidátka na prezidentský úřad Táňa Fischerová.

Nejmasovější sobotní akcí v Praze byla demonstrace pořádaná od 15:00 na Hradčanském náměstí Blokem proti islámu a hnutím Úsvit, jež byla součástí celoevropských protestů organizovaných hnutím Pegida. Před Pražským hradem se sešla více než tisícovka lidí, řada z nich dorazila s českými vlajkami a transparentyNa Hradčanské náměstí se přesunuli i účastníci předchozí demonstrace proti islámu, české vládě a Evropské unii, kterou na Loretánském náměstí uspořádala krajně pravicová Národní demokracie. Podle zpravodajky ČTK policie na Hradčanském náměstí zadržela několik lidí, mimo jiné muže, který si přinesl velkou sekeru, nebo dalšího, který se s policisty začal prát. Samotná demonstrace se obešla bez incidentů.

Policejní mluvčí Jan Daněk řekl, že při sobotních protestech policie zajistila celkem 13 lidí. Většinu z nich kvůli přestupkům, které se týkaly například neuposlechnutí výzvy nebo porušení zákona o právu shromažďovacím.

Na Václavském náměstí proti radikálnímu islámu a migraci protestovalo od 14:00 hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Policie odhadla počet účastníků na 1200, organizátoři na dva až tři tisíce lidí. Vedle Okamury dorazil i senátor za Stranu práv občanů Jan Veleba.

Demonstraci proti islámu v sobotu zažilo i Brno, kde se na náměstí Svobody sešlo zhruba 500 lidí. Akci pořádal spolek Nechceme utečence v České republice, Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) a brněnská Národní demokracie. Po vystoupení několika řečníků, mezi kterými byl například předseda DSSS Tomáš Vandas, se demonstranti vydali na průvod městem. 

Demonstrace proti islámu byly v sobotu v plánu v Praze a dalších 14 evropských zemích. Jedním z center demonstrací byly Drážďany, kde v sobotu vyrazilo demonstrovat až osm tisíc lidí. Další demonstrace byly v Bratislavě, Varšavě, Amsterodamu, ale i v jiných zemích, jako je Itálie, Švýcarsko, Británie, Rakousko, Finsko nebo Bulharsko.