Firmy nemohou nařizovat svým zaměstnancům mlčenlivost o věcech, s nimiž se seznámí při výkonu povolání. Některým přitom za prozrazení informací hrozí propuštění ze zaměstnání.

Nařizovat nic nelze, protože mlčenlivost musí být zakotvena v pracovní smlouvě nebo v dohodě mezi zaměstnavatelem a pracovníkem. Ve čtvrtek to řekla ombudsmanka Anna Šabatová.

V uplynulých dnech požádal veřejnou ochránkyni práv o pomoc učitel z jedné soukromé školy. Jeho zaměstnavatel přijal pracovní řád, v němž zaměstnancům sdělil, že informace, s nimiž se seznámí v zaměstnání, jsou tajné, a pokud je někdo z nich zveřejní, může být propuštěn ze zaměstnání. Muž se obrátil na inspektorát práce.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Inspektoři sice dospěli k závěru, že postup vedení školy je neoprávněný, žádné kroky ale nepodnikli. "Měli sjednat nápravu. Jinými slovy, měli zaměstnavatele navštívit, řád zkontrolovat a nařídit, aby z něj odstranil ustanovení o mlčenlivosti," řekla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková. Ombudsmanka doporučila tento postup po stížnosti muže inspektorům práce.

Ochránkyně poukázala na fakt, že podle zákoníku práce se povinná mlčenlivost vztahuje pouze na zaměstnance veřejné správy. V soukromé sféře taková povinnost stanovena není.