Největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP nejspíše přijde o většinový podíl ve firmě IZIP, která proslula provozováním elektronických zdravotních knížek. 

Menšinový akcionář - švýcarská společnost eHI eHealth International - využila svého práva a požaduje zpět akcie, které Všeobecné zdravotní pojišťovně v roce 2011 prodala. VZP tehdy za 46procentní podíl zaplatila zhruba 1,1 milionu korun.

Důvodem tohoto kroku ze strany švýcarské firmy má být podle členů správní rady tuzemské pojišťovny fakt, že VZP již do projektu poměrně dlouho neinvestuje.

Nejprve v roce 2012 vypověděla smlouvu na provoz elektronických knížek, do kterých předtím za deset let investovala přes dvě miliardy korun, loni se pak definitivně odstřihla od portálu. Jeho provozování stálo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu každý měsíc šest milionů korun, dnes si jej provozuje sama.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

To, že chce menšinový akcionář prodaný podíl zpět, potvrdil Aktuálně.cz mluvčí VZP Vlastimil Sršeň. "Ještě před koncem roku uplatnili akcionáři rozvázací podmínky na 46 procent akcií. Jednání dosud nejsou uzavřena," uvedl. 

Vyjádření společnosti eHI eHealth International se získat nepodařilo a místopředseda představenstva IZIP Jiří Pašek řekl, že o dění mezi akcionáři nemá informace.

Poté, co by se švýcarské firmě vrátily akcie zpět, bude VZP vlastnit v IZIP už jen pět procent. Pojišťovna akcie koupila před více než čtyřmi roky. Tehdy jí zhruba 29 procent akcií prodala eHI eHealth International a 17 procent Tomáš Mládek, který v IZIP dříve působil.

Jakou hodnotu nyní společnost IZIP má, není jasné. Ale v předloňském roce ústav Znalex uvedl v posudku, že maximální hodnota je necelých 77 milionů korun.

Firmu si však nechal ohodnotit také menšinový akcionář. Podle tohoto posudku, který vypracoval znalec Vladimír Smejkal, měla aktiva firmy hodnotu 923,5 milionu korun. Cena akcií, které drží VZP, by tak podle tohoto dokumentu byla 471,5 milionu korun a podíl švýcarské firmy by činil 452 milionů korun.

Experti z firmy Znalex však ve své analýze uvedli, že v prvním posudku bylo několik chyb a nesrovnaností. Proto bylo ocenění vypracované odborníkem Smejkalem údajně mimo realitu.