reklama

České vědkyni Roithové se podařilo to, co nikomu jinému. Získala již druhý milionový grant

Čtěte více: ocenění | věda | chemie | Česko
  • Jana Roithová, která působí na poli chemie, získala již druhý grant Evropské výzkumné rady v hodnotě desítek milionů korun.
  • To se zatím žádnému českému vědci nepovedlo. Ocenění navazuje na juniorský grant, který získala za výzkum před pěti lety.
  • Její práce by mohla vést k vylepšení výrobních postupů u různých chemických produktů.
Jana Roithová Jana Roithová Foto: Vladimír Šigut

Chemičku Janu Roithovou již podruhé podpořila prestižním grantem za desítky milionů korun Evropská výzkumná rada (European Research Council ERC). To se doposud žádnému jinému z českých vědců nepodařilo.

Jde o potvrzení nejvyšší kvality evropského výzkumu, který posunuje hranice poznání v daném oboru. V pondělí o tom informoval mluvčí Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Michal Andrle, kde Roithová působí jako vedoucí katedry organické chemie.

Ocenění navazuje na juniorský ERC grant, který vědkyně dostala za svůj výzkum před pěti lety. Takzvané konsolidační granty slouží k podpoře nezávislé kariéry vynikajících vědců, kteří již mají vlastní výzkumné týmy a programy. Podpora trvá pět let a umožňuje čerpat až dva miliony eur (54 milionů korun).

Téma, které ERC podpořila, je výzkum nových metod pro studium chemických procesů v roztoku pomocí hmotnostní spektrometrie a také vývoj nových přístupů. Roithová se svým týmem zkoumá chemické reakce, většina se jich uskutečňuje za působení takzvaných katalyzátorů. Ty tvoří s ostatními látkami velmi reaktivní částice.

Zajímá ji jejich struktura a přesná role v reakci. Vyvíjí nové experimentální přístupy a také nové instrumentální metody. Poznatky by se mohly uplatnit například pro úsporu energie nebo vývoj nových postupů při výrobě léků. Na tento výzkum obdržela Roithová celkem 1,6 milionu eur (43,2 milionu korun).

Její práce by mohla umožnit detailní poznání a racionální ovlivňování reakcí, což by se mohlo využít k vylepšení výrobních postupů u různých chemických produktů. Člen jejího týmu Michael Bojdys navíc získal nedávno také od ERC prestižní grant za téměř 1,4 milionu eur (37,9 milionu korun).

Jednačtyřicetiletá Roithová má za svou vědeckou kariéru na kontě řadu dalších ocenění. V roce 2005 získala Hlávkovu cenu určenou nejlepším absolventům vysokých škol a mladým vědeckým pracovníkům, před pěti lety ji za její vědeckou práci vyznamenal děkan Přírodovědecké fakulty UK.

Letos na jaře získala Cenu Neuron pro mladé vědce za vynikající výsledky práce v oblasti chemie a Cenu Učené společnosti ČR pro mladé vědce. Navíc se stala profesorkou. V listopadu jako první Češka převzala ve Vídni Cenu Ignaze L. Liebena za výsledky výzkumu v oblasti fyzikální organické chemie.

ČTK,
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ochranu osobních údajů musí nově zajistit i firmy se sídlem mimo EU. Žalob za zneužití dat bude přibývat, shodují se odborníci

V prezidentské volbě se střetnou i různé zájmy z byznysu. V kampani nechybějí velká jména, nejvíce jich přitáhl Drahoš

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

KSČM se nehodlá vzdát nominace předlistopadového policisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

reklama