Premiér Bohuslav Sobotka požádal kvůli útokům ve Francii ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), aby provedl celkový bezpečnostní audit situace v České republice. Na přelomu roku by chtěl také v Česku zavést podobnou škálu signalizace nebezpečí, jaká funguje například ve Velké Británii. 

"Je to vlastně stupnice ohrožení, která bude zahrnovat identifikaci hrozeb jak z pohledu bezpečnostního aparátu, tak z pohledu schopnosti informovat veřejnost o daném stupni ohrožení," vysvětlil Sobotka. Podle něj by takový systém usnadnil komunikaci a pomohl uklidnit veřejnost v případě potřeby.

V České republice lze v současnosti podle zákona o krizovém řízení vyhlásit pouze kategorie stav nebezpečí, stav nouze a stav ohrožení státu. Jasná škála signalizace ohrožení by tak mohla přispět k lepší strukturovanosti jednotlivých stupňů nebezpečí a snazší srozumitelnosti pro veřejnost. 

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Není důležité, zda je ta stupnice čtyřčlenná, nebo pětičlenná. Záleží hlavně na tom, jak si to nadefinujeme, aby státní složky přesně věděly, co mají dělat při přechodu z normálního stavu na ten vyšší," uvedl bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby České republiky Andor Šándor. Stát by podle něj tento krok měl bez problému zvládnout. 

Česko po teroristických útocích v Paříži se 129 oběťmi posiluje bezpečnost na letištích, v obchodních centrech a dalších místech. Zesílená bezpečnostní opatření jsou patrná také na francouzské ambasádě i na Pražském hradě. Bezpečnostní složky ale nemají žádné informace, že by Česku hrozily podobné útoky jako ve Francii. 

Informace zpravodajských služeb podle premiéra Sobotky naznačují, že teroristé zřejmě využívají Českou republiku spíše jako tranzitní zemi pro cestu do dalších zemí, například do Francie. Důvodem prý je rozptýlení pozornosti francouzských orgánů, protože Česko je považováno za bezpečnou zem.