České tenistky ovládly počtvrté v posledních pěti letech slavný Fed Cup. O vítězství nad Ruskem doma v O2 areně 3:2 na zápasy rozhodla až dramatická závěrečná čtyřhra.

V neděli nejprve v souboji týmových jedniček a megahvězd světového tenisu Maria Šarapovová přetlačila Petru Kvitovou. Rodačka z Bílovce začala skvěle a ovládla první set, pak jí ale došly síly a Ruska duel otočila. Stav finále pak ale na 2:2 srovnala Karolína Plíšková, která ve dvou setech porazila Anastasii Pavljučenkovovou.

Vítězství českých hráček pečetily Barbora Strýcová a Karolína Plíšková, které porazily pár Jelena Vesninová, Anastasia Pavljučenkovová 4:6, 6:3, 6:2. Česko, potažmo Československo, získalo celkově devátý fedcupový titul historie.

Petra Kvitová a Lucie Šafářová se čtvrtým titulem vyrovnaly rekordmance Heleně Sukové, která triumfovala čtyřikrát v osmdesátých letech.

"Neskutečné, nemám slov, je to úžasný pocit. Dlouho jsem na to čekala a lepší to být nemůže. Děkujeme fanouškům, hnali nás dopředu a my využívaly jejich energii. Byla to úžasná atmosféra," řekla po vítězné čtyřhře šťastná Strýcová.

"Neskutečně jsme si ten poslední zápas užily, jsme šťastné. Je to nejlepší konec sezony, jaký vůbec může být," dodala její spoluhráčka Plíšková.

"Jedna z mých největších výher v kariéře. Nikdy jsem nehrála před takovým publikem. Moc jsem si ten zápas užila a jsem moc ráda, že jsem vyhrála," řekla Plíšková v televizním rozhovoru na kurtu.

Mladou hráčku po vítězné čtyřhře pochválil i kapitán týmu Petr Pála: "Plíšková to dnes zvládla fantasticky, gratuluju jí i celému týmu. Jiná možnost sestavy ani nebyla, nikdo jiný nemohl hrát."

Po první nedělní dvouhře, po válce dvou tenisových megahvězd, to ale vypadalo lépe pro ruský tým. Maria Šarapovová totiž v průběhu zápasu otupila prvotní nadšení Petry Kvitové a zápas otočila.

"Mám smíšené pocity, nechala jsem na kurtu všechno, ale nestačilo to. Ona začala hrát lépe, nedělala pak tolik chyb. Mrzí mě to. V závěru druhého setu přišly klíčové momenty, tam jsem ty šance nevyužila a to možná rozhodlo. Po druhém setu jsem se už necítila úplně dobře. Budeme teď držet palce Karolíně, ale ať to dopadne, jak to dopadne, jsme tým a držíme spolu," řekla Kvitová po utkání v rozhovoru pro Českou televizi.

"Na začátku hrála Petra extrémně dobře, já jen čekala na příležitost a ta přišla na konci druhého setu. Byl to poslední zápas sezony, takže jsem ze sebe vydala všechno. Hrál se světový tenis, fanoušci byli skvělí a plní respektu," podotkla šťastná vítězka Šarapovová.

Kvitová vyhrála nad Šarapovovou předchozí dva vzájemné zápasy, naposledy na konci října v semifinále Turnaje mistryň, a ve velkém stylu začala i dnes. Agresivním pojetím na hranici rizika od úvodu dostala Rusku do defenzivy a hned v prvním gamu jí sebrala podání.

Domácí hráčce sice nešel první servis, přesto při svém podání v úvodním setu ani jednou neztratila víc než fiftýn. Šarapovová si za stavu 3:5 vybrala další slabší chvíli a čistou hrou přišla o servis i celou sadu.

ČR - Rusko 3:2

Kvitová - Šarapovová 6:3, 4:6, 2:6

Plíšková - Pavlučenkovová 6:3, 6:4

Karolína Plíšková, Strýcová - Pavljučenkovová, Vesninová 4:6, 6:3, 6:2.

Ve druhém setu předvedly obě hráčky skvělý tenis. V páté hře udělala Kvitová při svém podání pár chyb a za stavu 15:40 vyhodila lehký forhend za základní čáru. Vzápětí ale Šarapovová domácí hráčce doslova darovala vyrovnání, když pokazila dva kraťasy a čistou hrou ztratila servis.

V sedmém gamu, který trval přes jedenáct minut, promarnila Ruska dvě brejkové šance a pak přišly klíčové chvíle. Kvitová nevyužila brejkbol na 5:3, pak vedla při svém podání 40:15, ale zbrzdily ji dvě dvojchyby. Šarapovová zahrála dobrý return a šla do vedení 5:4. Brejk bez problémů potvrdila a poslala zápas do třetí sady.

Poté Kvitová na chvíli zamířila do útrob haly, ale v rozhodujícím setu jí už viditelně docházely síly a nestíhala dobíhat k míčům. Za stavu 2:2 přišla o servis a fyzicky odpadla. Prohrála posledních pět her a ve Fed Cupu utrpěla první porážku od dubna 2013.

Plíšková stejně jako v sobotu dostala přednost před Lucií Šafářovou, která měla v týdnu zdravotní problémy. Kapitán Petr Pála ji nasadil možná i proto, že s Pavljučenkovovou vyhrála jediný předešlý zápas.

Česká dvojka za nepříznivého stavu nastoupila k teprve druhému fedcupovému utkání před domácím publikem, ale nervozitu si vůbec nepřipouštěla a vedla si lépe než v sobotním prohraném duelu s Šarapovovou. Dobře podávala, a tak jí k vedení 1:0 na sety stačil jediný brejk v osmém gamu.

"Velmi mi pomohl včerejší zápas. Oťukala jsem si to, poznala jsem atmosféru. Cítila jsem se mnohem lépe než včera a podala jsem lepší výkon," uvedla Plíšková.

Na startu druhé sady si obě hráčky vzaly servis a jako klíčový se pak ukázal game za stavu 3:4, v němž Plíšková odvrátila dva brejkboly. Vzápětí totiž vzala 28. hráčce světa servis a pak už zápas dopodávala k vítězství, byť musela čelit ještě jednomu brejkbolu.

Plíšková si po vítězné dvouhře necelou hodinu odpočinula a pak nastoupila na kurt po boku Strýcové. Domácí pár do utkání vlétl a hned získal brejk. Jenže ruská dvojice si okamžitě vzala ztracené podání zpět a v závěru první sady měla pevnější ruku. Plíškovou za stavu 4:4 přestal poslouchat první servis, Rusky si čistou hrou došly pro brejk a úvodní dějství vyhrály.

Druhý set ale domácí pár opět zahájil brejkem a tentokrát jej potvrdil. Češky znovu sebraly soupeřkám servis, za stavu 5:1 sice neproměnily dva setboly, ale své další podání už udržely. Finále tak musel rozhodnout až třetí set čtyřhry, diváci byli na nohou a O2 arenou obíhala mexická vlna.

Pavljučenkovová se před třetí sadou nechala ošetřit, ale rozjetý český pár už nic nezastavilo. Rozhodující byl hned první game, v němž Plíšková se Strýcovou na třetí pokus vzaly Vesninové servis. Za stavu 3:2 odvrátily Češky při podání Plíškové brejkbol a naopak v další hře samy vzaly soupeřkám servis, když volej z rakety Vesninové dopadl těsně do autu. Domácí hráčky proměnily hned první mečbol a mohly začít s oslavami.

Souboj s Ruskem byl reprízou finále z Moskvy 2011. Tenistky před čtyřmi lety vyhrály v Moskvě rovněž po závěrečném deblu a získaly první titul v historii samostatné republiky. Zahájily tím úspěšnou éru, kterou korunovaly dalšími triumfy v letech 2012, 2014 a nyní i 2015.