reklama

Senát zřejmě schválí širší pravomoci zpravodajců. Zjistili by i majitele telefonního čísla

Čtěte více: Senát | zpravodajské služby | daně
  • Ústavně právní výbor doporučil senátorům, aby schválili rozšíření pravomocí tajných služeb.
  • Prolomilo by se tím daňové tajemství, zpravodajci by také mohli žádat informace od telekomunikačních operátorů.
  • Senát bude novelu schvalovat příští týden.
Údaje o klientech by zpravodajci mohli žádat od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu - Ilustrační foto. Údaje o klientech by zpravodajci mohli žádat od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu - Ilustrační foto. Foto: Shutterstock

Senát asi schválí rozšíření pravomocí tajných služeb. Doporučil mu to ve středu jeho ústavně právní výbor. Návrh mimo jiné prolamuje daňové tajemství, zpravodajci budou také moct žádat informace od telekomunikačních operátorů. Zruší se i omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím.

Horní komora bude novelu o zpravodajských službách schvalovat příští týden.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang senátorům řekl, že novela nepředstavuje "žádný podstatný zásah" do svobod. Podle něj budou muset mít zpravodajské služby soudní povolení pro přístup k bankovním i telekomunikačním informacím. Reagoval tak na výhrady bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ), která jako jediná z přítomných členů výboru novelu nepodpořila.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Nutnost tajné služby získat svolení předsedy senátu vrchního soudu s žádostí o data je pojistkou proti jejich zneužití, řekl již dříve náměstek ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek. Asociace podle něj přesto považuje za vhodné, aby vláda v souladu se svým záměrem posílila kontrolu tajných služeb, a to i v souvislosti s využíváním tohoto oprávnění.

Podle telekomunikačních společností novela přinese novou povinnost operátorům, zvýšení administrativní zátěže. Obdobnou pravomocí směrem k operátorům zatím disponují orgány činné v trestním řízení.

Ohledně daňového tajemství novela předpokládá, že zpravodajská služba bude moct žádat informace ze správy daní od Generálního finančního ředitelství. To nebude muset údaje poskytnout, pokud by tím byl ohrožen účinný výběr daní. Nynější právní úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Údaje o klientech budou moct podle novely žádat zpravodajci od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu. Byli by tedy schopni zjistit majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Nyní má tajná služba v případě nasazení odposlechu k dispozici obsah hovoru a telefonní číslo volaného.

Ze zákona taky zmizí omezení, které nyní umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, jež se týkají financování terorismu. Zpravodajské služby budou moct podle předlohy žádat údaje rovněž od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstane povinnost mít svolení soudce.

Novela má podle jejích tvůrců pomoct získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

ČTK, pno, riz
Přeposlat
Diskuse
reklama

V prezidentské volbě se střetnou i různé zájmy z byznysu. V kampani nechybějí velká jména, nejvíce jich přitáhl Drahoš

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

KSČM se nehodlá vzdát nominace předlistopadového policisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

Číňané představili návrh lázeňských Pasohlávek. U Nových Mlýnů chtějí postavit hotel a desítky bytů

reklama