Většina lidí v Česku si myslí, že Andrej Babiš je jako podnikatel a zároveň politik ve střetu zájmů a měl by se jedné ze svých rolí vzdát. Opačně smýšlí 39 procent lidí. V průzkumu pro Českou televizi (ČT) to zjistila agentura TNS Aisa. O střetu zájmu šéfa hnutí ANO Babiše, který je ministrem financí a zároveň vlastní holding Agrofert, je podle průzkumu přesvědčeno i 26 procent lidí, kteří volili hnutí ANO. 

Babiš ČTK sdělil, že o jeho střetu každý ví a jeho firmy ho nezneužívají.

Střet zájmů vidí u Babiše 52 procent lidí. Nejčastěji jsou to voliči pravicových stran ODS a TOP 09 a částečně také ČSSD, řekla ČT socioložka TNS Aisa Kateřina Osičková. Nejméně kritičtí byli podle ní voliči hnutí ANO. Devět procent lidí na otázku po Babišově možném střetu zájmů nedokázalo odpovědět. 

"Každý ví, že mám střet zájmů, ale já jej nezneužívám a moje firmy nezískaly žádný nový obchod díky tomu, že jsem v politice," reagoval na výsledky průzkumu Babiš v textové zprávě pro ČTK. Autoři průzkumu se měli podle něj ptát, jestli když svou firmu odmítá prodat, má zůstat v politice, nebo ne.

Průzkum, kterého se na konci dubna zúčastnilo 1200 lidí, zjišťoval také názory lidí na možný střet zájmů v působení vlády. Střet zájmů v působení členů kabinetu spatřovaly dvě pětiny lidí a čtvrtina dotázaných o tom byla přesvědčena silně. Lidé byli tázáni na dodržování článku 70 české ústavy, podle nějž členové vlády nesmějí vykonávat činnosti, jejichž povaha odporuje výkonu funkce. "Pouhá čtyři procenta voličů a občanů České republiky se domnívá, že tento článek je dodržován, že tedy nedochází k žádnému střetu zájmů," řekla ČT Osičková.

Senátorka a bývalá soudkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová se v pořadu ČT Otázky Václava Moravce vyjádřila pro zpřesnění ústavního článku 70. Měl by podle ní stanovit hranici mezi tím, co střet zájmů je a co už není. Připomněla, že Babiš sice není v řídících orgánech svých firem. "Jenomže podívejte se, on provádí akvizice nového majetku a to už si myslím, že je za hranou," dodala. Vhodné by podle ní bylo inspirovat se třeba v USA, kde bohatí lidé, kteří se začnou věnovat politice, svěří své podnikání fondu, jenž se o jejich majetek stará a do jehož činnosti politik nemůže nijak zasahovat.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) připustil, že u Babiše ke střetu zájmů někdy dochází. "Když ano, tak on to ohlásí, přesně podle toho zákona, zdrží se hlasování," řekl v ČT. Akvizice Babiš uskutečňuje prostřednictvím svého fondu, řekl Pelikán s odkazem na své informace. Babiš v textové zprávě uvedl, že akvizice jeho firma provádí v soukromém sektoru a jeho fond investuje nezávisle na něm také do soukromých podniků.

Na údajný Babišův střet zájmů nyní poukazuje opozice mimo jiné v souvislosti se schvalováním novely zákona o spotřebních daních. Vláda do sněmovny předložila novelu, která prodlužuje podporu biopaliv a současně zavádí jejich částečné zdanění. Babišův Agrofert přitom patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv. Kritici mu vyčítají, že takto pomůže Agrofertu k vyšším prodejům. Střet zájmů u Babiše jeho kritici vidí také v tom, že jako politik vlastní média. Babiš to odmítá.