Brněnský městský soud ve středu zprostil obžaloby trojici mužů kvůli vydání knihy Adolf Hitler: Projevy. Majitelé vydavatelství Guidemedia Pavel Kamas a Lukáš Novák společně s publicistou Stanislavem Beerem byli obviněni z popírání a schvalování genocidy.

Soud dospěl k závěru, že vydání knihy není trestným činem. Obžaloba v ní spatřovala propagaci nacismu, za který hrozí až deset let vězení. Podle některých odborníků je kniha problematická, protože v ní Hitlerovy myšlenky nejsou zasazeny do souvislostí.

Předseda trestního senátu Martin Hrabal uvedl, že soud se podrobně seznámil s publikací a hledal odpověď na otázku, zda komentáře publicisty Beera k Hitlerovým projevům vyznívají jako souhlas s nimi. "Po obsahové stránce lze něco takového těžko dovodit," uvedl soudce.

Připomněl, že v předmluvě knihy, v níž je 18 projevů nacistického diktátora, její tvůrci uvedli, že myšlenky Hitlera nechtějí jakkoli hodnotit a předkládají je čtenáři v autentické podobě.

Státní zástupce Jan Petrásek si po verdiktu ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Může se proti němu odvolat k brněnskému krajskému soudu. Obžalovaní odcházeli ze soudní síně očividně spokojení. "Tento závěr jsem předpokládal. I průměrně vzdělanému orangutanovi by došlo, že něco takového (obžaloba) nemůže projít," řekl Kamas.

Připomněl, že publikace vyšla v roce 2012 v nákladu 10 000 kusů. Prodávala se jen na internetu, letos v květnu nechalo vydavatelství vyrobit další výtisky. Kolik jich už Guidemedia prodala, Kamas neupřesnil.

Podle něj verdikt pro tvůrce publikace znamená, aby "přidali plyn a zařadili dvojku". Po Hitlerových projevech vydala v uplynulých týdnech společnost také knihu Program NSDAP, který přibližuje hlavní politické myšlenky Hitlerovy nacistické strany.

Vydavatelé se netají tím, že "Hitler se dobře prodává a je sugestivnější značkou než Coca-Cola". 

Před soudem v minulosti stanul také vydavatel Hitlerovy knihy Mein Kampf (Můj boj). Nejprve dostal podmíněný trest, nakonec jej ale Nejvyšší soud v březnu 2005 zprostil viny. Podle obhajoby je vydání Hitlerových projevů analogickým sporem, ovšem podle žalobce Petráska Mein Kampf vyšel na rozdíl od Hitlerových projevů bez komentářů, tedy jako autentický dokument.