Většina členských zemí OSN podpořila lepší diplomatické postavení Palestiny v Organizaci spojených národů. S palestinskou žádostí o povýšení na nečlenský pozorovatelský stát souhlasilo 138 zemí, a nepřímo tak uznalo palestinskou státnost.

Proti jich bylo devět včetně Česka. Celkem 41 členských států se zdrželo hlasování. Palestinci žádost podali navzdory nelibosti ze strany Spojených států a Izraele.

Palestina díky hlasování získala v OSN stejný status, jako má Vatikán. Palestincům to umožní účastnit se debat ve Valném shromáždění a vstoupit do některých mezinárodních institucí, včetně Mezinárodního trestního soudu (ICC), i když to není automatické.

Hlasování pro povýšení statusu Palestiny v OSN neznamená zároveň její bilaterální uznání z hlediska jednotlivých států, toho je možné dosáhnout jenom dvoustranným jednáním.

Palestinské samosprávě vedené Mahmúdem Abbásem nyní ale také kvůli nesouhlasu Spojených států hrozí, že přijdou o americkou finanční pomoc, o níž rozhoduje Kongres.

Washington, ale například i Česko za jedinou cestu k samostatnému palestinskému státu uznávají mírová jednání mezi Izraelem a Palestinci, která ale v posledních letech ustrnula na mrtvém bodě. Jak vzdálené jsou pozice obou stran, napověděly i čtvrteční projevy jejich zástupců v OSN.

Nenápadné české NE

Deník New York Times komentuje hlasování o Palestinské žádosti v OSN:

"Přesně tak, jak se očekávalo, hlasování podpořila řada zemí Evropské unie. Bylo to důrazné odmítnutí americko-izraelské diplomacie. Francie, Španělsko, Itálie a Švýcarsko, všichni volili PRO. Británie a Německo se zdržely. Kromě Kanady se ke Spojeným státům, Izraeli a jejich NE nepřipojil žádný významný stát..."

"Vyzýváme dnes Valné shromáždění, aby vystavilo rodný list palestinskému státu," uvedl Abbás, kterého v sídle OSN přivítal bouřlivý potlesk. Předseda palestinské samosprávy pak ve svém projevu ostře kritizoval nedávnou izraelskou leteckou operaci vůči pásmu Gazy ovládanému radikálním hnutím Hamás. Tel Aviv těmito údery reagoval na raketové útoky Palestinců.

Izraelský velvyslanec při OSN Ron Prosor po Abbásovu projevu uvedl, že jednostranný krok Palestinců ničemu neprospěje. Izrael podporuje mírové uspořádání v regionu, rezoluce o lepším statusu Palestiny v OSN k němu ale nepovede.

"Žádné rozhodnutí přijaté OSN nemůže zlomit 4000 let trvající pouto mezi lidem Izraele a půdou Izraele," prohlásil Prosor. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil Abbásův projev za nepřátelský a jedovatý.

Česká republika, která je velmi blízkým spojencem Izraele, proti palestinské žádosti hlasovala jako jediná členská země Evropské unie. Pro bylo 14 členů evropské sedmadvacítky včetně Francie či Španělska, 12 se hlasování zdrželo, například Německo nebo Velká Británie. Evropská unie tak v citlivé otázce nenašla společný hlas.

V celém Valném shromáždění OSN kromě Česka byly proti Izrael, Nauru, Marshallovy ostrovy, Palau, Mikronésie, Panama, Kanada a Spojené státy.

Česko je pro přímá jednání

"Česká republika je přesvědčená, že společného cíle, kterým je stát Izrael a nezávislý, demokratický a životaschopný stát Palestina žijící vedle sebe, může být dosaženo jenom přímými jednáními mezi nimi," řekla ČTK česká velvyslankyně při OSN Edita Hrdá.

"Plně podporujeme legitimní aspirace Palestinců na plnohodnotnou státnost a jsme připraveni přispět k její materializaci prostřednictvím podpory přímých jednání v rámci mírového procesu," uvedlo zároveň české ministerstvo zahraničí.

Valné shromáždění Organizace spojených národů o palestinské žádosti symbolicky hlasovalo v den 65. výročí rezoluce, která Palestinu rozdělila na židovský a arabský stát. Organizace má 193 členů, palestinskou žádost jich tak podpořilo více než 70 procent.