Původně se s ním počítalo na ministra financí, ale nakonec byl "zaparkován" jinde - na postu, který mohl i tak považovat za vrchol své politické kariéry. Dokud novináři nezjistili, že Martin Kocourek patří k těm politikům, kteří neumějí vysvětlit, jak přišli ke svým milionům a co s nimi dělali.

Ministerstvo průmyslu a obchodu dostal v Nečasově vládě na starosti do té doby řadový člen ODS Martin Kocourek. Hlavně proto, že dozorčí radu energetické společnosti ČEZ, které Kocourek od roku 2006 předsedal, chtěl nový premiér a jeho hlavní poradce Martin Říman obsadit svými lidmi.

Jako důstojnou náhradu proto Nečas s Římanem Kocourkovi nabídli ministerstvo průmyslu, přestože podle původních dohod měl tento úřad obsadit severomoravský místopředseda ODS Pavel Drobil.

Jemné zacházení s Kocourkem ale nebylo překvapivé. V ODS totiž není mnoho lidí, kteří dokázali spolehlivě pracovat pro všechny tři premiéry z této strany.

Čtyřiačtyřicetiletý ekonom Martin Kocourek byl v 90. letech byl poradcem tehdejšího premiéra Václava Klause a v roce 2006 se na úřad vlády vrátil s Klausovým úhlavním nepřítelem Mirkem Topolánkem.

Po odchodu Vlastimila Tlustého, který hrál ještě za Topolánka roli hlavního ekonomického experta ODS, a dokonce se na krátkou dobu v roce 2006 stal ministrem financí, neměla strana člověka, který by Tlustého plynule nahradil.

Proto také na ministerstvo financí v druhé Topolánkově vládě přišel tehdy ještě lidovec Miroslav Kalousek. Pak si ale Topolánek, kterého vystrašil raketový start Kalouskovy politické strany TOP 09, kandidáta na ministra financí najít musel. Volba nakonec padla na Kocourka, kterého už v září 2006 Topolánek vyslal do čela dozorčí rady energetické společnosti ČEZ.

Prostřednictvím předsedy dozorčí rady ČEZ totiž každý premiér získává důležité informace o tomto státem ovládaném podniku strategického významu. Podle informací HN tehdy Topolánek přišel za Kocourkem a požádal ho, aby mu pomohl najít vhodného kandidáta pro tuto funkci. Kocourek Topolánkovi nabídl, že do ČEZ půjde sám.

Kocourek pochází z Moravské Třebové, ekonomiku a řízení vystudoval na pražském ČVUT. Už v roce 1992, v pouhých pětadvaceti letech, byl za ODS zvolen poslancem federálního parlamentu.

V té době již také radil Václavu Klausovi, s nímž se seznámil ještě jako student na ČVUT. Později mu poslal svou diplomku a díky tomu si ho Klaus vytáhl na ministerstvo financí.

S vazbami mezi politikou a byznysem má zkušenosti jako málokterý člověk v Česku. Pro Klause zprostředkovával kontakty se státem ovládanými bankami, komunikoval s centrální bankou, zasedal v dozorčí radě Fondu národního majetku, byl v prezidiu Pozemkového fondu.

Když se po volbách začalo mluvit o tom, zda se ministrem financí stane spíš Kocourek, nebo Kalousek, objevovaly se i zvěsti o tom, že kandidát ODS má vážné zdravotní problémy. V mládí se sice stal obětí autonehody a přišel o nohu, ale popírá, že by mu to bránilo ve výkonu ministerské funkce. „O tom jsem nikdy nemluvil,“ říká a lidé z jeho okolí dodávají, že šlo o pomluvy politické konkurence.

 

Vizitka odstupujícího ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS; 44):

Datum a místo narození: 23. prosince 1966 v Moravské Třebové.

Vzdělání: vystudoval obor ekonomika a řízení na Českém vysokém učení technickém v Praze (1992), absolvoval stáž investičního bankovnictví v Londýně (1994) a stáž po finančním sektoru USA (1997).

Předchozí zaměstnání a funkce: V roce 1992 byl krátce poslancem bývalého Federálního shromáždění. V letech 1992 až 1997 pracoval na Úřadu vlády ČR na pozici poradce tehdejšího předsedy vlády Václava Klause. Do parlamentu se vrátil v roce 1998 a ve funkci místopředsedy rozpočtového výboru byl poslancem za ODS až do roku 2006 (znovuzvolen byl v roce 2002). V letech 1997-2005 byl také členem prezidia Pozemkového fondu. Po odchodu ze sněmovny začal podnikat v oblasti ekonomického poradenství a stal se garantem ekonomické části programu ODS. Od roku 2006 byl předsedou dozorčí rady ČEZ (do srpna 2010) a podnikal v oblasti ekonomického poradenství.

Členství v politických stranách: ODS

Ostatní:
- podílel se na vzniku dvou učebnic, Ekonomie pro inženýry (1991) a Teorie firmy (1992).

- dlouhodobě je aktivní v několika neziskových organizacích, k nimž patří i Nadační fond Václava Klause.

- za ODS zasedal v expertní skupině o veřejných rozpočtech, mandatorních výdajích a sociálním a důchodovém systému, která pracovala na návrhu koaliční smlouvy.

- v mládí se stal obětí autonehody, při které přišel o nohu.

- letos 4. listopadu napsala Mladá fronta Dnes, že Kocourkově matce zobchodovala společnost Key Investments (KI) 16 milionů korun.

- Kocourek dnes popřel možnost korupce, novinářům řekl, že peníze byly jeho a svěřil je společnosti proto, aby je "odklonil" od problémů s rozvodem v roce 2008; premiérovi poté nabídl demisi, kterou Petr Nečas přijal.