Praha aktualizovala povodňový počítačový model. Ukazuje, jaké území metropole a do jaké výšky by případná povodeň zatopila, pokud by ji nechránily protipovodňové zábrany.

Díky modelu mohou technici například naplánovat stavbu mobilních hrází, řekl novinářům primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Ukazuje také rychlost proudu vody v jednotlivých místech. To je důležité například při uzavírání vrat, které oddělují Čertovku od Vltavy. Kolejnice totiž musí před uzavřením vyčistit potápěči, kteří by ale při vyšším proudu již do vody nesměli.

 

Povodňový model 2

 

Model vznikl v roce 2006, aktualizovaný je každé dva roky. Vltava totiž každoročně mění své koryto, Povodí Vltavy ji proto speciální lodí přeměřuje. Do programu se musí zadávat také nové stavby. "Každá stavba, která stojí v cestě potenciální vodě, mění výšku hladiny," poznamenal Svoboda.

Podle vedení města se ale Pražané povodní obávat nemusí. "Když opomeneme Chuchli, tak je Praha stoprocentně chráněná," poznamenal šéf magistrátního odboru protikrizového řízení Petr Beran. Zábrany v Chuchli budou podle plánů dokončeny na konci příštího roku. Do tří měsíců by také měla být zkolaudována protipovodňová ochrana Zbraslavi. Podle Svobody je také potřeba dokončit poslední úpravy na kanalizaci v Karlíně.

Opatření za necelé 4 miliardy

Protipovodňová opatření hlavní město dosud stála 3,7 miliardy korun. Prahu celkem v současné době chrání asi 17 kilometrů zábran, po dobudování posledního úseku to bude 18,6 kilometru. Z toho mobilní hrazení bude tvořit 6,6 kilometru. Zábrany jsou stavěny na parametry katastrofální povodně z roku 2002 s rezervou 30 centimetrů.

Jejich postavení trvá podle krizového plánu magistrátu 48 hodin, podle zkoušek je možné je ale postavit i za 11 hodin. Zábrany totiž není potřeba vybudovat najednou, záleží na průtoku Vltavy. V případě potíží je ale dvoudenní limit možné prodloužit manipulací s hladinou na vodních přehradách nad Prahou, poznamenal Beran.

Celý systém netvoří pouze hrazení. Město vybudovalo také speciální opatření na kanalizaci, aby jí voda nevtékala do chráněných oblastí. Čertovku a Rokytku od Vltavy oddělují obří ocelová vrata, která se při nebezpečí povodní uzavírají. U ústí Rokytky nebo v Praze 12 jsou také instalovány přečerpávací stanice.

 

Povodňový model 1

 

Pražská protipovodňová ochrana se začala budovat na konci devadesátých let. Díky prvním stavbám přežilo historické centrum města ničivou povodeň z roku 2002. "Kdyby nebyla hotova, asi bychom tu nestáli," poznamenal Beran v budově magistrátu poblíž Staroměstského náměstí. Střed města by podle něj srovnal se zemí rychlý proud z nedalekého vltavského ohybu.

Povodňový model 1

Povodňový model 2