Kdo nechal v prosinci proplatit expertizy za statisíce

Co je tzv. expertné

Jde o náhradu, kterou poslancům určil zákon na "administrativní a odbornou práci". Peníze mohou použít nejen na posudky k zákonům, ale třeba na monitoring tisku či správu webových stránek. Měsíčně může jeden poslanec vyúčtovat 14 300 korun, částku však mohou zákonodárci vyčerpat i jednorázově. Celkem za loňský půl rok sněmovna vyplatila za expertné 16,2 milionu korun.

Expertné na poslední chvíli

Část poslanců čerpala expertné průběžně, někteří poslanci využili jen zlomek částky. Devatenáct politiků ze Sněmovní ulice vyfakturovalo celou částku v prosinci - jinak by zůstala ve státní pokladně. Stotisícovou sumu vyúčtoval v prosinci Václav Baštýř, Pavel Bém, Pavel Drobil, Jaroslav Krupka, Igor Svoják, Marek Šnajdr, Boris Šťastný a Petr Tluchoř (všichni z ODS). V ČSSD to byli František Bublan, Richard Dolejš, Václav Neubauer, Ladislav Šincl, Jiří Šlégr, Milan Urban. Bezmála sto tisíc vykázali stejný měsíc Ladislav Jirků, Daniel Korte a Jitka Chalánková (TOP 09). Sumu 100 850 vyfakturoval i Josef Novotný starší z VV a o dva tisíce méně vykázal komunista Karel Šidlo.

Ty webové stránky neexistují a ještě měsíc existovat nebudou. Ale sociálnědemokratický poslanec a bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr jejich založení nechal proplatit už v prosinci loňského roku - z peněz, které mohou zákonodárci čerpat jako takzvané expertné.

Kdyby stotisícovou sumu nevybral do konce roku, na peníze by už nedosáhl.

Jak ukazuje přehled poslaneckých náhrad za druhou polovinu loňského roku, který se podařilo HN získat, Šlégr nebyl sám. Na posledních chvíli a do poslední kapky využilo expertné dalších osmnáct poslanců. Komu státní peníze ve skutečnosti poslali, ovšem není možné zjistit. Kancelář sněmovny totiž jména expertů-příjemců tají. Jde tak o jeden z posledních nekontrolovatelných benefitů poslanců a jejich asistentů.

Nový poslanec, staré kličky

Pět měsíců se Jiří Šlégr, poslanecký nováček, takřka nedotkl peněz určených na expertizy. V prosinci však najednou vyúčtoval téměř celou stotisícovou sumu. "Až koncem roku vznikla iniciativa sportovců Puls, do které jsem musel investovat na založení webových stránek a podobně," řekl HN Šlégr. A podobně? "Byla s tím spojena spousta administrativy, ať už jde o vznik webových stránek či právní poradenství," dodal.

Jenže Šlégr se vůbec poprvé o iniciativě veřejně zmínil 27. prosince. A první neformální schůzka sportovců se podle jeho vlastní tiskové zprávy uskutečnila až 19. ledna letošního roku. "Druhá schůzka se připravuje na březen a webové stránky budou spuštěny do jednoho měsíce," přiznal Šlégr. Jak prakticky vyúčtoval sto tisíc korun za nefunkční web, nevysvětlil.

HN požádaly i další poslance, aby odhalili, komu na poslední chvíli proplatili posudky a administrativní služby. Marně. "Doklady vám nezašlu, protože nemám v úmyslu zveřejňovat tým spolupracovníků, bez kterých nelze legislativní činnost poslance vykonávat," reagoval například komunista Karel Šidlo, jenž za pět měsíců neúčtoval na expertném ani korunu a až v prosinci najednou vykázal 98 tisíc korun.

Sto tisíc a osm set korun k tomu vyúčtoval na závěr roku třeba i Pavel Drobil z ODS. Do patnáctého prosince byl přitom ještě ministrem životního prostředí a veškerý servis mu zajišťoval úřad. Téměř stejnou částku vyfakturoval i jeho stranický kolega Pavel Bém. Jak ukazují parlamentní statistiky, bývalý pražský primátor patřil mezi nejméně aktivní zákonodárce. Pro představu: ani jednou nehovořil na plénu a byl předkladatelem jen jediného zákona. Společně s ostatními koaličními politiky se podepsal pod zákon o protikomunistickém odboji.

Přísně tajné: jména rádců

Poslancům nahrává navíc i postoj kanceláře sněmovny, která dlouhodobě finanční toky za zdmi malostranských paláců utajuje. V minulosti například sněmovní aparát odmítl zveřejnit jména politiků, kteří si nechali proplácet letenky na lince Praha-Ostrava. A i nyní tají data o příjemcích expertného. "Tyto údaje, týkající se jiných osob než poslanců, můžeme sdělovat pouze se souhlasem těchto osob. A tento souhlas v tuto chvíli nemáme," odpověděl mluvčí sněmovny Roman Žamboch.