reklama

Nejen požáry, ale i muž nabodnutý na plotě. Hasiči zasahovali u desítek tisíc případů

Čtěte více: požár
  • Hasiči jsou v tuzemsku i ve světě považováni veřejností za nejdůvěryhodnější povolání.

Čeští hasiči zasahovali v uplynulém roce u desítek tisíc případů. Kromě požárů stahovali také prstýnky z oteklých prstů, vyprošťovali prst, který dívce uvízl v převodovce automobilu, nebo pomohli muži, jenž se nabodl na plot. Zachránili rovněž několik zvířat, například vytáhli tele, které spadlo do studny, či vysvobodili čapí mláďata uvízlá ve vlastním hnízdě. Informace poskytla mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Ivana Svitáková.

Hasiči z Karviné pomohli v listopadu opilému muži, jehož našli viset na plotě s hrotem zabodnutým do stehna. Muže nejprve podpírali kolemjdoucí, během záchranných prací ho na nosítkách drželi zdravotníci. Hasiči tyč plotu odstřihli hydraulickými nůžkami a muže převezli do nemocnice.

V říjnu vyjížděli hasiči z Jilemnice k devatenáctiletému mladíkovi, který prokopl plastový kontejner na sklo a noha se mu uvnitř zaklínila. K vyproštění použili páčidlo a rozpínací hydraulické zařízení. Případ si pak kvůli úmyslnému poškození kontejneru převzala policie.

Kde doktoři nepomohou

K údajně podezřelému balíčku, z nějž se linul zápach, byli přivoláni v listopadu hasiči ze stanice Frymburk. Ti na místě zjistili, že jde o použitou dětskou plenu. "Nález" poté odvezli a vyhodili do popelnice pro komunální odpad.

V únoru požádal hasiče ve Vrchlabí o pomoc šestnáctiletý mladík, který nemohl z nateklého prstu stáhnout prsten z chirurgické oceli. V nemocnici mu nedokázali pomoci, na takové zákroky nejsou totiž vybaveni. Dívce v Jaroměři zase uvízl malíček ve vymontované převodovce řízení auta.

Lezecká skupina hasičů z České Lípy zasahovala v srpnu u případu, kdy se dívce při lezení na skále zamotaly vlasy do karabiny. Své fyzické schopnosti si prověřili hasiči z Moravskoslezského kraje, kteří zachránili z hlubin lomu v Těškovicích u Opavy muže se zlomenou nohou, jenž vážil minimálně 130 kilogramů. Nosítka s ním muselo nést nepřístupným terénem osm hasičů.

Hasiči zachraňovali rovněž několik zvířat. V Rudné pod Pradědem vytáhli například v červnu ze studny asi čtyřicetikilové tele, které tam bylo uvězněno dva nebo tři dny. V červenci pak hasiči z Nového Bydžova vysvobozovali dvě mláďata čápa bílého, která uvízla ve vlastním hnízdě. Zamotaly se jim nohy do provázků, jež byly součástí hnízda.

mik, ČTK, archiv HN
Přeposlat
Diskuse
reklama

Ochranu osobních údajů musí nově zajistit i firmy se sídlem mimo EU. Žalob za zneužití dat bude přibývat, shodují se odborníci

V prezidentské volbě se střetnou i různé zájmy z byznysu. V kampani nechybějí velká jména, nejvíce jich přitáhl Drahoš

Díky CIA byl zmařen atentát na katedrálu v Petrohradu. Putin následně poděkoval Trumpovi za pomoc

Jistě, pane premiére: Měli jsme stisknout "jaderný knoflík" a EET úplně zrušit, říká pět soudců Ústavního soudu

KSČM se nehodlá vzdát nominace předlistopadového policisty Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS

reklama