Reportéři HN se i v letošním roce zabývali kauzami, v nichž figurovali představitelé vrcholné české politické scény. A dotěrné novinářské dotazy nebyly politikům častokrát po chuti. To se projevilo i v reakcích respondentů.

Níže nabízíme přehled výroků, které jsou přinejmenším směšné. V anketě vlevo od tohoto článku pak můžete hlasovat, které vyjádření se stane Výmluvou roku 2010.

Soutěžní číslo 1 – Václav Cempírek

"Jezdím takhle pořád. Prosím vás, co já najezdím autem? Nanejvýš u nás ve městě kolem komína, jak se říká." 

Poslanec Václav Cempírek (TOP 09) z České Třebové takto argumentoval, když HN pátraly po nesmyslnosti některých poslaneckých náhrad. Cempírek auto téměř nepoužívá, a přesto inkasuje měsíčně 28 200 korun na benzin. Výdělek je to impozantní, zvláště když sám přiznal, že je zvyklý cestovat po železnici – kde to má coby zákonodárce zdarma…

Soutěžní číslo 2 – Petr Hulinský

"Mé majetkové přiznání je naprosto v pořádku, protože jako… protože není možné, aby v pořádku nebylo."

Šéf pražské ČSSD Petr Hulinský dlužil více než tři týdny odpovědi na otázky HN, jež se pídily po jeho oficiálních příjmech z městských firem. Politik, jenž léta udržuje nadstandardní vztahy s řadou regionálních a politických novinářů, náhle oněměl. Nereagoval ani na e-mailové zprávy, ani na esemesky. Nezvedal telefon. Vydal pouze tiskové prohlášení, že si za poslední volební období přišel pouze na 12,3 milionu korun. Podle výpočtů HN však získal 18,9 milionu korun. Odpovídat nechtěl ani na půdě parlamentu, kde ho reportér HN zastihl. "Já s vámi nebudu hovořit," řekl a snažil se spěšně opustit kuloáry.

Soutěžní číslo 3 – Karel Březina

"To jsou spekulace o tom, co by chtěli naši voliči."

Spolutvůrce velké pražské koalice Karel Březina takto odpověděl na dotaz HN ve znění: "To si vážně myslíte, že voliči, kteří dávají hlas straně reprezentované lídrem, jenž odmítá koalici s ODS, chtěli, abyste pak jednali o koalici s ODS?"

Soutěžní číslo 4 – Daniel Rovan

"Já tam, ehm, nebydlím. Já tam přespávám."

Exposlanec ODS Daniel Rovan reagoval na zjištění HN, že bydlí v novém rodinném domě bezmála za sedm milionů korun, jehož koupi před dvěma lety zařizoval, ale který je úředně evidován na Rovanova tchána. A Rovan sám vlastní městský byt.

Soutěžní číslo 5 – Jiří Novák

"On si totiž každý myslí, že mu to spadne do klína – ale nic takového: musíte makat, mít spoustu kamarádů a sponzorů."

Podnikatel Jiří Novák se jako jeden z mála netají tím, že u politiků za Živanice, odkud pochází a kde je prezidentem fotbalového klubu, často lobbuje. Jedním takovým kamarádem je i poslanec Dan Petruška, který dokonce bydlí v Novákově domě.

Soutěžní číslo 6 - Luděk Kotrba

"Mně ta komunikace po telefonu dělá problémy, proto jsem s vámi chtěl mluvit osobně."

Taková byla odpověď na reakci reportéra HN ve znění: "Já jsem tu otázku třikrát zopakoval, pokaždé jste řekl, že ne. Přiznal jste se, až když jsem vám řekl, že mám letenky… HN totiž nachytaly Luďka Kotrbu, hlavního inženýra třebíčského vodohospodářství, když lhal. Tvrdil, že nebyl na fotbalovém utkání anglického klubu Chelsea, kam ho pozval podnikatel Svatoslav Outulný, jehož firma vyhrála tendr na největší investiční akci v historii třebíčského vodárenství. A Kotrba výběrové řízení od počátku připravoval a poté byl i členem výběrové komise…

Soutěžní číslo 7 – Lenka Šverhartová

"My neuchováváme vyloženě chráněná zvířata, ale třeba nalezené fretky, pavouky či leguány." 

Lenka Šverhartová, údajná vedoucí sdružení Cancer z Vlastislavi v severních Čechách, které dostalo vloni od čtyř hazardních společností 6,5 milionu na stanici pro opuštěná zvířata. Jenže Cancer je tajemný. Nemá internetové stránky, na oficiální adrese nesídlí. Místní ochránci zvířat ani úředníci o sdružení nikdy neslyšeli. Neznají ani Lenku Šverhartovou, jež nechtěla HN ukázat sídlo sdružení. "Čas mám až za měsíc," řekla.

Soutěžní číslo 8 – Václav Šoltys

"Samozřejmě je hloupé stále běhat o dvě patra níž – a člověk jeho typu snad nemusí mít stále doprovod."

Poslanec ODS Václav Šoltys si naoko držel jednoho z asistentů. HN těsně před říjnovými volbami do sněmovny zjistily, že pro něho oficiálně pracuje nejúspěšnější český podnikatel ve sportovním marketingu Miroslav Černošek. Šoltys bez vytáček přiznal, že to byl jen trik, jak Černoškovi zajistit volný vstup do sněmovny. A nepřímo i tok peněz: Černoškovy sportovní kluby dostávaly pravidelně při porcování medvěda milionové dotace.

Soutěžní číslo 9 – Miloslav Vlček

"Ježišmarjá, jestli jsem ho v Prostějově někdy potkal, tak to nemůžu říct, že jsem ho nepotkal. Prosím vás, to už mě zkoušíte."

Exšéf Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) přiznal, že lhal, když popíral svou známost s podnikatelem Petrem Vrtalem, jenž po jeho přímluvě dostal od státu 25 milionů korun. "Byl jsem zaskočen dotazy," četl Vlček z předem připraveného prohlášení. Jeho tvrzení lze však jen těžko uvěřit. HN se totiž Vlčka již dříve zeptaly na jeho kontakty s Petrem Vrtalem. A tehdy Vlček prohlásil výše zmíněnou větu.

Soutěžní číslo 10 – Robert Dušek

"Otázku zbytečnosti nejsem schopen posoudit, a ani to nechci."

Předseda podvýboru pro plýtvání ve státní správě bývalého parlamentu a nyní europoslanec Robert Dušek takto odpověděl na otázku Hospodářských novin. Dotaz zněl: "Scházeli jste se velmi málo, naposledy v roce 2008 – nebyl tedy váš podvýbor, jehož předseda a místopředseda dostali za svou činnost od daňových poplatníků v odměnách milion korun, poslední dva roky zbytečný?"