Odvody z hazardu

Peníze mají sloužit "dobru"
Hazardní firmy neplatí daně z příjmu, musí však každý rok posílat 6 až 20 procent z výnosů (záleží na jejich výši) na ekologii, sport, sociální sféru, školství nebo jiné veřejně prospěšné účely.

Komu dáme? To je na nás
Firmy si mohou samy vybrat, komu peníze poskytnou. Nejde o málo: loni rozdělily 3,36 miliardy. Musí pouze vše doložit ministerstvu financí.

Podvody bez trestu
HN vypátraly, že peníze často mizí u podezřelých příjemců - až stovky milionů dostávají sdružení, která nevykazují činnost. Vzniká tak podezření, že se vrací zpět do hazardu. Státní úředníci ani politici tomu přitom nedokážou zabránit, ani podvody vypátrat a potrestat.

Bezbolestný. Žádné ozařování rentgenem. A během pár minut žena ví, jestli jí hrozí rakovina prsu. Na reklamních letácích ten přístroj zkrátka vypadá jako zázračná novinka.

Jenže přední odborníci mají celkem jasno: elektroimpedančnímu mamografu ani trochu nevěří, někteří dokonce natvrdo říkají, že jde o podvod.

Lékařka: Podvod tisíciletí

Onkocet Čechy, prakticky neznámá obecně prospěšná společnost, dostal v uplynulých dvou letech od provozovatelů heren, kasin a loterií celkem 41 milionů. Oficiálně na prevenci rakoviny a zdravotnickou charitu.

Jedním z projektů, které podporuje, je takzvaný elektroimpedanční mamograf. Přístroj, údajně vynalezený v Rusku při kosmickém výzkumu, prý dokáže snadno odhalit rakovinu prsu. Zjednodušeně: rozlišuje elektrickou vodivost zdravé tkáně a té s nádorem.

Experti tuhle technologii znají, mají na ni ovšem jasný názor: žádné testy nepotvrdily, že umí rakovinu odhalit. "Vůbec to přede mnou nevyslovujte. Jde o podvod tisíciletí, který se vždycky jednou za čas někde vynoří," tvrdí rovnou primářka Eva Skovajsová z Programu mamografického screeningu, který se zabývá prevencí rakoviny prsu. "Je to věštění. Když vám ten přístroj ukáže, že nádor nemáte, vůbec si tím nemůžete být jistí. A naopak," dodává Skovajsová.

Mamografu nevěří ani Jan Žaloudík, bývalý ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Vždycky nějaká firma přijde a ukazuje přístroj, letáčky, internet... A já pokaždé říkám: Chci čísla, nic víc mě nezajímá," říká Jan Žaloudík, dnes senátor za ČSSD. "Navíc - kdyby to bylo opravdu tak převratné, tak už by po tom přístroji sáhly přední světové firmy," je přesvědčen Žaloudík.

Ostatně žádné velké nemocnice s přístrojem nepracují, v Česku ho zatím používá jen pár soukromých klinik.

Naopak Slavomír Novák ze společnosti Onkocet tvrdí, že jde o převratný objev - jen to lékaři zatím nechtějí slyšet. "Během několika let se nám snad podaří doktory přesvědčit, že mamograf funguje. Teď je to takový začarovaný kruh - chtějí po nás důkazy, ale nedají nám šanci," stěžuje si Novák.

Záhadný dům za 9 milionů

Druhým přípravkem, který Onkocet propaguje, je Tecasorb - speciální náplast, která zrychluje hojení. A proto se prý výborně hodí například do domovů důchodců, hospiců nebo léčeben dlouhodobě nemocných.

Při podrobnějším pohledu se však hroutí obraz společnosti, která to vše dělá jen pro dobro pacientů. Kromě Onkocetu sedí totiž Slavomír Novák také v dozorčí radě firmy FWSD Research - výhradního distributora těchto náplastí. Podle dokumentů o využití dobročinných peněz, které hazardní firmy posílají na ministerstvo financí, nakoupil předloni Onkocet náplasti za 8,7 milionu. Podezření, že si firma dělá byznys přes spřátelenou veřejně prospěšnou společnost, se tady jednoznačně nabízí.

"Ano, já sedím na dvou židlích," přiznává Novák. "Ale Onkocet ty náplasti kupuje za výrobní cenu, tam žádný byznys nehledejte," dodává.

A ještě jedna transakce vybízí k otázkám, kde vlastně peníze z hazardních odvodů skončily. Z veřejných výkazů vyplývá, že Onkocet za devět milionů koupil blíže neurčené "školicí centrum". Zástupce společnosti Novák si ale kupodivu nedokáže vybavit, kde vlastně tenhle dům stojí. "Je to někde na severu," váhá. "Někde mezi Janskými Lázněmi a Pecí pod Sněžkou," říká nejistě.

A pak si Novák vzpomíná alespoň na jeden detail: jde prý o bývalý penzion, v němž chce Onkocet provozovat školicí zdravotnické centrum. Ale navštívit ho zatím není možné - společnost chce budovu opravit za evropské peníze, a teprve čeká na schválení dotace.