Výdělky v muzeu

41 000
korun si přivydělával na účet státu k 60tisícové výplatě bývalý ředitel Technického muzea Horymír Kubíček.

28 350
korun měl k platu ekonomický náměstek muzea Oldřich Rambousek. Smlouvy si s Kubíčkem podepsali navzájem.

110 000
korun utratili ředitel a jeho náměstek za benzin v roce 2009. Byla to necelá polovina rozpočtu celého muzea na pohonné hmoty.

Odvolaný ředitel Národního technického muzea Horymír Kubíček doplatí na špatné výsledky auditu tvrdě. Nejenže už ztratil v muzeu veškerý vliv a pracuje v něm na řadové pozici, ale zavřel si i dveře pro politickou kariéru. Kandidáta TOP 09 do sněmovny, o němž se uvažovalo dokonce jako o ministrovi kultury, se nyní jeho "mateřská" strana zřekla.

Z podrobnějšího náhledu do auditu navíc nově vyplývá, jak se odvolanému řediteli funkce vyplatila. Jeho příjem se díky odměnám a smlouvám téměř rovnal příjmu českého premiéra.

V roce 2009 si ředitel připisoval k 60tisícovému platu ještě 41 tisíc každý měsíc na základě smlouvy, podle níž byl garantem památkové péče Centra stavitelského dědictví Plasy. "To byly ale peníze za práce na projektu, který jsem nedělal z funkce ředitele," argumentuje odvolaný ředitel.

Měl štěstí i na odměny. Ministerstvo kultury pod vedením Václava Jehličky mu v únoru roku 2009 poslalo 150 tisíc. Mimochodem Kubíčka přivedl do funkce právě bývalý ministr.

Výhody pro ředitele

Ředitel měl i další výhody. Například velký služební byt v budově muzea za 4 tisíce s nájemní smlouvou na dobu neurčitou nebo volné peníze na benzin. V roce 2009 utratil podle výpisů z tankovacích karet spolu s náměstkem 110 tisíc za dvě služební auta. Byla to mimochodem zhruba polovina rozpočtu celého muzea na pohonné hmoty.

Když se bývalému řediteli jednotlivé částky rozpočítají, měsíčně měl díky muzeu kolem 120 tisíc korun hrubého.

Přesto si nárokoval dokonce tak zajímavé faktury, jako bylo 46 korun za rohožku do služebního bytu. Jde sice o triviální věc, dokresluje ale celkovou situaci, která v muzeu panovala.

Odvolaný ředitel je rozhořčený, že nemá závěry auditu k dispozici, a nemůže se tudíž účinně hájit. "Požádal jsem o ně, ale nedostal je. Rád bych se k auditu vyjádřil, ale oficiálně nemám k čemu," řekl.

Politická stopka

Horymír Kubíček kandidoval na Vysočině za TOP 09 do sněmovny. Ač nestraník, byl garantem jejího kulturního programu. Spolupráci se stranou už těžko naváže. "Žádný člověk, který je vystaven takto závažnému podezření, nemůže počítat s tím, že by se mohl angažovat v dresu TOP 09," řekl Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu strany.

Sám odvolaný ředitel nechtěl na politická témata reagovat.

S politikou má nicméně kauza dost společného. Klientelistická skupina, kterou v muzeu definovala podle sítě smluv Transparency International, na sebe získávala vazby počínaje 90. lety a regionální ODA přes KDU - ČSL až k práci pro současnou TOP 09.

Skupina se navíc znala z krajského úřadu. Pracoval pro něj jak sám Kubíček, tak ekonomický náměstek Oldřich Rambousek nebo interní auditorka muzea Eva Šarapatková. Z Vysočiny jsou i další lidé, kteří měli s muzeem smlouvy - Ivana Denčevová nebo Petr Šťastný. Denčevová se starala o web a propagaci. Šťastný o technický a stavební dozor. Podobných smluv bylo v muzeu kolem padesáti.