Výroky M. Vlčka

"Já bych rád upozornil poslance, že jsem jasně avizoval, že skončil časový limit, takže bych nerad, aby mne napomínali, co mám dělat. Já vím, co mám dělat."

----------

"Mně nezbývá než se obrátit na předsedy poslaneckých klubů, jestli je nějaký problém, nebo není problém. Nefunguje tiskárna, takže technický problém. Vyhlašuji pětiminutovou nebo takovou pauzičku, nevzdalujte se. Už to jde, nevyhlašuji tuhle přestávku, chvilečku počkáme... já jsem poprosil, aby tam zůstaly ty výsledky. Prosím vás, co to tam je za výsledek? Takhle to nebylo. Je to druhé hlasování. Vy se všichni smějete, ale pojďte si to tady zkusit.

----------

Vlček komentoval požadavek ODS na dvouhodinovou přestávku na zasedání klubu: "Dvě hodiny. Pane poslanče, nikdy jsme dvě hodiny nedávali, když tak bych poprosil hodinu a třeba padesát minut."

Po 14 letech opustil prostory dolní komory Parlamentu ČR poslanec Miloslav Vlček, odešel také z postu předsedy sněmovny, který zastával od srpna roku 2006. Rezignaci shodou okolností musel podat sám sobě.

Podle serveru KohoVolit.eu patřil Vlček mezi průměrně aktivní zákonodárce, účastnil se 69 procent hlasování a jeho jméno jako předkladatele je uvedeno pod 29 zákony. Vzdal se rovněž pozice lídra olomoucké kandidátky ČSSD v nadcházejících volbách.

Vlčkovi zlomilo politický vaz jeho neobratné vysvětlování ve dvou kauzách - v první před lety lobboval za 25milionovou dotaci ze státního rozpočtu, která nakonec skončila v luxusním hotelu, ve druhém případě se soudí o 2,5 milionovou půjčku; tvrdí, že neexistovala. Jinou, milionovou půjčku, vrátil věřiteli hotově v papírovém pytlíku, čímž podle právníků porušil zákon proti praní špinavých peněz. Čin je už ale promlčený.

"Odcházím z vlastní vůle, abych očistil své jméno, pověst Poslanecké sněmovny, ale také pověst ČSSD. Věřím, že v případě obou mediálních kauz dojde k vysvětlení a všechny případné nepravosti budou náležitě napraveny a bez výjimky potrestány," uvedl v dopise Vlček. Případná pochybení již zkoumá jak ministerstvo financí tak finanční úřad.

Vlček již několik dní s médii komunikuje pouze skrze tisková prohlášení. Mimo jiné i jeho odchod z vysoké politiky oznámil šéf sociální demokracie Jiří Paroubek, ačkoli šéf sněmovny postával opodál.

Od pátku řídí sněmovnu první místopředsedkyně komory Miroslava Němcová (ODS). Ačkoli se původně spekulovalo, že by Vlčka v křesle mohl nahradit stranický místopředseda Lubomír Zaorálek, ten ale nabídku odmítl. Vlčka má v poslanecké lavici nahradit náměstkyně olomouckého hejtmana, sociální demokratka Yvona Kubjátová.

Němcová bude řídit chod sněmovny, zejména svolávání organizačního výboru a schůze, dále přijímat zahraniční návštěvy na půdě sněmovny a zatřetí bude v její pravomoci výjezd zastupujícího místopředsedy na jednání předsedů parlamentů ve Stockholmu v polovině května.

Vlčkovu rezignaci Němcové donesla sněmovní právnička, což Němcová označila jako únosný kompromis. Již dříve se vyjádřila v tom smyslu, že předání předsednické funkce by mělo mít určitou podobu. "Kdyby bylo na mně, tak bych si přála, aby to opravdu proběhlo jinak. Aby to byl pan předseda, kdo mi to přinese," řekla.  

Slámová do sněmovny 

Ještě ráno před Vlčkem jako předsedou sněmovny složil slib člena Nejvyššího kontrolního úřadu nyní již bývalý poslanec ODS Daniel Reisiegel. Ve sněmovně ho nahradí advokátka Klára Slámová, která již dříve vystoupila z ODS a kandiduje ve sněmovních volbách za blok Jany Bobošíkové Suverenita.

Slámová ČTK řekla, že už ve sněmovně oznámila, že mandát neodmítne. Příslušné osvědčení by měla převzít příští týden. Rozhodnutí o tom, zda mandát odmítnout, nebo ne, prý bylo těžké. Slámová se rozhodla přijmout funkci poslance kvůli lidem, kteří jí dali v minulých volbách přednostní hlas. Řekla, že je nechtěla zklamat. Slámová složí slib na schůzi, která se plánuje na 18. května.