Prezident Václav Klaus zahájí volební rok 2010 sérií schůzek s vrcholnými politiky. Kromě tradičních novoročních setkání s premiérem a předsedy parlamentu plánuje také oběd s předsedou ODS Mirkem Topolánkem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem.

Klaus se sejde nejprve s premiérem Janem Fischerem, kterého spolu s manželkou Danou pozval na pondělí do Lán na tradiční novoroční oběd. V úterý pak poobědvá s předsedy parlamentu. Topolánek a Paroubek zamíří na Hrad každý zvlášť. Šéfa ODS pozval Klaus na středu 6. ledna a lídra ČSSD na pondělí 11. ledna.

Lídři ostatních politických stran pozvání k prezidentovi nedostali. Předáci KSČM, TOP 09 a zelených na to reagovali ostrou kritikou Klause. Nahrává podle nich ODS a ČSSD a připravuje půdu pro velkou koalici.

"Není divu, vždyť prezident Klaus směřuje svou politiku roky ke koalici těchto dvou stran. Jde především o to, aby nynější kartel moci udržel své pozice," vzkázal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg prostřednictvím mluvčího své strany.

"Už jsem se bál, že budu mít zkažený Nový rok "

Kritiku si Klaus vysloužil i od šéfa KSČM Vojtěcha Filipa. "Já to sice chápu, že zve představitele zakryté velké koalice, ale jinak to považuji za ústavní exces," řekl komunista.

Vláda je podle něj oficiálně nepolitická, a prezident proto buď neměl Topolánka s Paroubkem vůbec zvát, nebo měl oslovit předsedy všech parlamentních stran. "Rolí prezidenta by nemělo být usmiřovat ODS a ČSSD, a posvěcovat tak velkou koalici," míní šéf KSČM.

Ostrý vzkaz měl kvůli novoročním pozvánkám pro Klause i předseda zelených Ondřej Liška, jehož strana se spolu s ČSSD a ODS podílela na vzniku úřednického kabinetu.

"Jsem rád, že nás prezident nepozval, už jsem se bál, že budu mít zkažený Nový rok," napsal Liška v sms zprávě. Klausovi připomněl, že před svým znovuzvolením "básnil" o tom, jak bude nadstranický. "Libuje si přitom ve stranických hrách a spolupracuje jen s těmi, kdo mu přistupují na cynické handly - ODS a ČSSD," dodal.

Klaus v rozhovoru pro deník Právo nedávno uvedl, že procedurální dohoda mezi ODS a ČSSD o dalším vývoji na politické scéně je nezbytná a musí k ní dojít co nejdříve. Neznamená to ale prý, že by volal po velké koalici.

Novoroční setkání s Klausem politici obvykle využívají k debatám o plánech v začínajícím roce. Hlavním tématem tak kromě opatření proti dopadům ekonomické krize zřejmě budou květnové volby do sněmovny a způsob, jakým v nepřehledných parlamentních poměrech dovládne úřednický kabinet.

Klausova role na politické scéně s blížícími se volbami roste. Vyhlašuje jejich termín, bývá jedním z aktérů povolebních vyjednávání a jmenuje nového premiéra. Sněmovní volby musejí být nejpozději 28. a 29. května, nejdříve by se v řádném termínu mohly konat 7. a 8. května. Na podzim pak budou komunální a senátní volby.