Řekli o Fischerovi

"Tato vláda je úspěšná, má mimořádnou podporu lidí," Václav Klaus.

"Na Janu Fischerovi je nejhorší jeho okolí," Mirek Topolánek, ODS.

"Kdyby k nám chtěl vstoupit, neodmítli bychom ho," Miroslav Kalousek, TOP 09.

Ještě v dubnu ho v podstatě nikdo neznal. Ani šéf ODS Mirek Topolánek si nemohl na tiskové konferenci přesně vzpomenout, kdo že bude jeho nástupcem. Teď je ale všechno jinak. Z Jana Fischera, z neznámého šéfa Českého statistického úřadu, je premiér úřednické vlády, který si získal historicky nejvyšší oblibu lidí.

A přitom, když tehdy místopředseda ODS Petr Nečas s jeho jménem přišel, sázely všechny politické špičky právě na jeho nevýraznost a téměř nulové charizma. Ostatně podle stejného klíče politici vybírali všechny členy Fischerovy úřednické vlády. "Druhý společný zájem je v tom, aby ve vládě, v níž nebudou oni sami, nebyl nikdo, kdo by je jen trochu mediálně zastínil ve volební kampani. Pečlivě vybírali tak, aby v nové vládě nebyl žádný byť jen potenciální konkurent," popisoval v létě v rozhovoru pro HN exministr financí Miroslav Kalousek výběr nového, přechodného kabinetu.

Jenže s Fischerem se politici spletli. Muž, který roky chodil na zasedání vlády a pravidelně se účastnil všech schůzí, o politice podle všeho vždycky snil.

Plané hrozby demisí

Do křesla ministerského předsedy nastoupil s respektem k velkým hráčům. Tehdy se také poprvé vzepřel velkým, když začal sám mluvit do toho, kdo bude ministrem jeho vlády. Ještě na jaře, kdy musel v roli premiéra dokončit české předsednictví a zmenšit ostudu způsobenou pádem vlády, byla na statistikovi znát nervozita. Rychle si ale zvykl a když Ústavní soud zrušil předčasné volby, bez problému kývl na to, že Česko povede až do května.

Pak už byla Fischerova záliba v politice čím dál zřetelnější. V září vyhrožoval demisí, pokud poslanci nepřijmou úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. Když mu levice o dva měsíce později při schvalování rozpočtu stejný balíček rozcupovala, Fischer už nevyhrožoval odchodem a jen tiše přihlížel, jak se bortí jeho vládní dílo. "Hlavně jsme přemýšleli, jak vzít zpátky vyhrůžku demisí ministra Janoty. S Janem Fischerem k sobě mají strašně blízko a o všem se radí," vyprávěl při schvalování rozpočtu jeden blízký spolupracovník ministra Janoty.Premiér Jan Fischer

Ostatně Fischer dal politikům jasně najevo, že chce zůstat ve Strakově akademii ve chvíli, kdy Česko vybíralo svého příštího eurokomisaře. Po patových jednáních se předsedové Mirek Topolánek a Jiří Paroubek shodli na jediném jméně: byl to Jan Fischer. Dodnes není jasné, jestli se tím chtěli zbavit možného rivala nebo jen chtěli veřejně ukázat, jak moc se Fischer svého křesla drží.

Vlivní muži v zákulisí

Jan Fischer ale do Strakovy akademie nepřišel sám. Přivedl si skupinu velmi vlivných mužů, bývalých představitelů Unie svobody. A ti politické špičky zaskočili ještě více.

"Bavíme-li se o tomto novém dalíkotvrdíkovi, tak jsou to nepochybně ekonomické zájmy, případně některé partikulární politické zájmy. Nehodlám tolerovat vznik tohoto neprůhledného prostředí okolo premiéra," vystihl Petr Nečas v rozhovoru pro HN trefně obavy, které špičky ODS mají z premiérova šéfporadce Vladimíra Mlynáře. Právě on je údajně mužem, který ve chvílích váhání přesvědčuje Fischera, aby zůstal.

Mezi politiky i novináři se navíc už několik týdnů šeptem mluví o tom, že by Mlynář mohl kandidovat do Senátu. Potud by vše bylo zcela v pořádku. Lídři ČSSD a ODS se ale bojí toho, že by mohl kandidovat za novou stranu TOP 09, která už teď velkým ubírá cenná procenta.

A pak by mohlo hrozit, že Jan Fischer nedodrží svůj slib a z politiky se nestáhne. Noční můrou Paroubka i Topolánka je Fischerův vstup do TOP 09. To už by totiž pro zaběhlé partaje mohl být problém v řádu ztracených procent ve volbách. A stát by se to klidně mohlo, úřednický premiér totiž láme rekordy v oblibě politika u veřejnosti. "Možná je to proto, že mluvíme zcela otevřeně a srozumitelně," říká na to Fischer.

Veřejnost ho ale má ráda ještě z jednoho důvodu - ukázal, že premiérem může být v podstatě kdokoliv. Klidně i nevýrazný úředník z pražského sídliště.

Jan Fischer má sice popularitu, ale také musí odolávat útokům politiků

Fischerova popularita

V podstatě okamžitě poté, co se stal premiérem, pronikl Jan Fischer mezi nejoblíbenější politiky. V červnu mu podporu v průzkumu CVVM vyjádřilo 61 procent respondentů, o pět měsíců později už to bylo dokonce 79 procent lidí.

Fischer a politika

"Můžu vám říct, že celá příprava na Evropskou radu, její odchairování, odřízení - prostě dokázat, že ten statistik není takový tydýt, za jakého byl považován, pro mě byl rajc," řekl například v červencovém rozhovoru pro HN.

Když v září schvalovali poslanci úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty, začala si ČSSD klást další podmínky. Fischer tehdy pohrozil, že vláda by také mohla kvůli rozpočtu skončit. A jeho výhrůžka vyšla, sněmovna nakonec opatření přijala.

Mirek Topolánek a Jiří Paroubek jsou ale popularitou premiéra zaskočeni. Proto se ho pokusili v listopadu vyslat jako českého eurokomisaře do Bruselu. Předseda vlády to ale odmítl. "Nechápu, proč to udělal," komentoval to pak Topolánek.

Kritiku politiků vzbudilo také premiérovo okolí. Jeho šéfporadcem je totiž bývalý místopředseda US-DEU Vladimír Mlynář, který má velmi blízko k Miroslavu Kalouskovi z TOP 09. Pracují pro něj i exposlanci Michal Prokop a Michal Frankl.


 


Dočetli jste poslední, devátý díl seriálu 9 Čechů roku 2009 o lidech, kteří letos výrazným způsobem ovlivnili dění v této zemi. Koho byste do takové sestavy zařadili vy a proč? Diskutujte v moderované debatě.

Vaše příspěvky budeme průběžně zveřejňovat ZDE


 
Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: