Do Prahy ve čtvrtek přiletěly čtyři rodiny z Barmy, kterým Česká republika udělí azyl. Skupina 16 Barmánců s pěti dětmi ihned odjela do integračního střediska v severních Čechách. Přidají se tak ke skupině, která přiletěla do ČR koncem loňského října, řekl novinářům pracovník ministerstva vnitra Tomáš Haišman.

Barmánci mají za sebou pohnuté osudy a traumatické zážitky z útěku z rodné země. Neměli přístup ke zdravotní péči a hrozilo jim vězení. Pomoc uprchlíkům patří podle Haišmana k vizitce slušného státu. "Je to cílená aktivita směřující k těm, kteří byli vyhnáni a kteří se opravdu nemůžou vrátit do země, ze které byli vyhnáni," zdůvodnil oficiální pomoc Česka.

Čtěte také

Česká republika už loni v říjnu přijala první třiadvacetičlennou skupinu z Barmy. I druhou skupinu ve stejném táboře čeká půlroční výuka češtiny a seznamování s místními reáliemi. Uprchlíci, kteří přijeli s pár kufry, nebyli připraveni na zimu v Česku, podle Haišmana však dostali potřebné vybavení.

"Přestupní stanicí" byla Malajsie

Skupinu vybírala mise českého ministerstva vnitra v Malajsii. Tento stát patří dlouhodobě k cílovým zemím barmských uprchlíků, v současnosti jich tam přebývají tisíce. Malajsie ovšem není signatářem úmluvy o postavení uprchlíků. Česko se pro Barmu rozhodlo kvůli pošlapávání lidských práv autoritářským vojenským režimem i kvůli humanitární krizi, kterou ještě zhoršily loňské povodně.

Česká republika se pomocí barmským uprchlíkům připojuje k zemím, jako jsou Švédsko, Norsko, Nizozemsko, Austrálie či Kanada. Česko podobné projekty realizovalo pro lidi ze zemí bývalého Sovětského svazu, předloni přijalo skupinu kubánských uprchlíků.

V Barmě vládne tvrdý vojenský režim. Zemi loni v květnu zasáhl cyklon, jehož bilance je podle oficiálních zdrojů přes 84.000 mrtvých. Junta přitom odmítla přijmout zahraniční pomoc a vpustit do země humanitární pracovníky.