Orel__192x128_.jpgNa otrávení jedem zvaným karbofuran uhynuly v posledních letech nejen desítky dravců, ale například i psů, kteří našli otrávenou mršinu ptáka při procházce v lese. Od poloviny prosince je však jeho používání zakázáno, informoval o tom ochránce přírody Zdeněk Vermouzek. Nezákonné je tak nyní i pouhé přechovávání karbofuranu.

O zákazu jeho používání rozhodla Státní rostlinolékařská správa, která odňala tomuto jedu, používanému jako insekticid k hubení škůdců, registraci. Učinila tak v návaznosti na rozhodnutí Evropské komise. Karbofuran pod prodejním názvem Furadan byl k dostání ve formě postřiku a granulí. Jde o velice účinný jed, po jehož požití otrávený živočich umírá ve velikých křečích.

Prodej přípravku je zakázán už rok. Jeho držení a přechovávání ale bylo doteď legální. Traviči tak mohli bez problémů a jakéhokoliv podezření držet velké zásoby jedu, který zneužívali pro zabíjení zvířat. Karbofuran je podle statistik ochranářů příčinou víc než 98 procent otrav zvířat. Až nyní je získání a přechovávání smrtícího jedu nezákonné.

O předchozím zákazu prodeje přípravku ochránáři podle Vermouzka schválně neinformovali, aby se traviči neměli čas předzásobit.

 

Čtěte více:

 

"Ze zákazu máme velkou radost, jeho význam ale nelze přeceňovat. Šlo o tak silný jed, že k otrávení návnady stačí několik kapek roztoku. Staré zásoby budou traviči moct využívat ještě několik let. Navíc zkušenosti z jiných zemí ukazují, že po zákazu jedné látky si traviči snadno najdou náhradu," uvedl Vermouzek v tiskové zprávě.

Nejdůležitějším prvkem ochrany nejen dravých ptáků, ale například i psů, musí podle něj zůstat důsledné vyšetřování jednotlivých případů travičství. Výrazný úbytek otrav po zákazu karbofuranu Vermouzek nečeká. Návnadám travičů v posledních letech podlehly desítky vzácných orlů, neodvratnou smrt ale otrávené mršiny přinesly také menším dravcům a řadě psů, kteří našli návnadu při procházce v lese.

Poslední hlášená otrava orla mořského je ze 3. prosince 2008, uhynul u Velkého Boru u Horažďovic. Těsně před Vánoci se otrávil pes na Jablonecku.

Česká společnost ornitologická vypsala už před dvěma lety dvacetitisícovou odměnu pro člověka, jehož informace povedou k dopadení traviče. Lidé na konto pro "informátora" také přispívali, peníze však zatím leží na účtu. Celkem nyní ochranářské sdružení nabízí za stopu vedoucí k pachateli 78.000 korun.