Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg pojede na Blízký Východ řešit Gazu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se brzy připojí k mírovým vyjednavačům, kteří se pokoušejí ukončit jeden z nejkrvavějších dílů izraelsko-palestinského konfliktu za posledních čtyřicet let. Chystá se v nejbližších dnech vyrazit do Izraele, aby se pokusil uklidnit situaci a přimět Izrael a palestinský radikální Hamas k uzavření příměří.

"V nejbližších dnech se chci vypravit do regionu, abych si promluvil se všemi klíčovými aktéry. Musíme se snažit dosáhnout příměří, každý den stojí další životy," řekl v úterý HN Schwarzenberg. Ve středu o půlnoci se de facto stane ministrem zahraničí celé Evropské unie a na Blízkém Východě bude mluvit za půl miliardu Evropanů.

Čtěte více:

Ministři zahraničí všech zemí Unie se dnes sešli na mimořádné schůzce v Paříži, aby se domluvili, co všechno může Evropa pro uklidnění situace v Gaze, kterou kontroluje militantní skupina Hamas, udělat. "Hlavně musíme k lidem do Gazy dostat co nejrychleji humanitární pomoc. Spousty lidí jsou bez střechy nad hlavou. To je první úkol," řekl před jejím začátkem Schwarzenberg.

Lídři z celého světa tlačí na Izrael, aby alespoň na 48 hodin přerušil ostřelování Gazy, aby se ke zdejšímu jedna a půl milionu obyvatel dostala potřebná pomoc. Izraelská vláda oznámila, že návrh zváží. Premiér Ehud Olmert ale upozornil, že nepočítá v dohledné době s ukončením bojů. Útoky proti Gaze jsou podle něj teprve "v prvním stádiu" a jsou rozplánovány na několik týdnů.

Jednání šéfů diplomacií EU v Paříži:

Pokračují spekulace, zda a kdy začne pozemní ofenzíva do Gazy, která by byla nákladná a vyžádala si zřejmě mnoho obětí. Počet mrtvých se dosud zvýšil nejméně na 383, přibyly k nim i dvě sestry ve věku čtyři a jedenáct let.

V řešení situace se hodně angažuje francouzský premiér Nicholas Sarkozy, který by rád osobně vyjednal příměří. Sarkozy se ve středu rozloučí s půlročním předsednictvím Evropské unii, v němž našel velké zalíbení. Už teď je jasné, že chce být slyšet a vidět i nadále, přestože ho na unijním trůn střídají Češi. Hned na prvního ledna si domluvil schůzku s šéfkou izraelské diplomacie Cipi Livniovou.

Někteří čeští diplomaté v tom vidí snahy ambiciózního Francouze využít situaci a české předsednictví hned na jeho začátku zatlačit do pozadí. A to nechtějí připustit. »Předsednictví je zřejmě droga a Francouzi si na ní vytvořili silný návyk. My jsme ale rozhodnutí mít plnohodnotné předsednictví,« řekl vicepremiér Alexander Vondra.

Více čtěte ve středečních Hospodářských novinách. 

Prohlédněte si fotogalerii z demonstrací na Blízkém Východě