topolanek__192x128_.jpgNěkteré země Evropské unie si podle premiéra Mirka Topolánka "hrají" na finanční krizi, dělají v té souvislosti "naprosto neskutečná" opatření a v EU se tak porušuje vlastní pakt růstu a stability. Topolánek ve středu v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas při návštěvě Turecka prohlásil, že Evropská unie nyní projevuje naprostou neschopnost řešit nynější situaci na finančních trzích racionálně. Zdůraznil také, že je připraven na nadcházejícím summitu EU "naprosto tvrdě" vetovat jakékoli návrhy, které "půjdou nad rámec selského rozumu a té situace samotné".

"Já bych řekl, že rozhodnutí čtyř velkých evropských hráčů nabourává euro jako koncept," prohlásil premiér, který začne za necelé tři měsíce zastupovat unii navenek v rámci českého předsednictví v EU. "Všechna ta opatření jsou naprosto umělá, jdou proti samotnému smyslu EU. A musím říct, že to je velká deziluze. Myslím si, že to, co se stalo v posledních dnech, tak nabourává důvěru v EU než cokoli předtím," řekl.

Čtěte také:

Konkrétně zmínil stoprocentní garance vkladů, které v minulých dnech zavedly některé země unie. Podle Topolánka jsou tyto garance "nestoudným krokem", který mimo jiné vyvolává pohyb depozit a znamená posílení likvidity v jednom státu na úkor druhého.

"Kdybychom měli euro, lítáme v tom jako ostatní"

Zavedení plných státních garancí za vklady střadatelů dosud oznámily Dánsko, Irsko, Island, Německo, Portugalsko, Rakousko a Slovensko. Celá EU se dohodla na zvýšení záruky za vklady na 50.000 eur (zhruba 1,25 milionu korun) s tím, že některé státy mohou garantovat vklady až do výše 100.000 eur (zhruba 2,5 milionu korun). "Kdybychom měli euro, tak už v tom lítáme jako všichni ostatní. Takže zaplať pánbůh za korunu," řekl český premiér.

Podle něj se v EU projevuje "totální neschopnost" problém řešit racionálně a některé kroky, které v unii ohrožují společné projekty, bude velmi složité vysvětlit občanům.

Čtěte také:

Finanční trhy ve středu dále prudce klesaly, přestože se centrální banky několika zemí pokusily koordinovaným sníženým úrokových sazeb negativní vývoj zastavit. Investory děsí vyhlídky na globální recesi, která by mohla vzejít z nynější hluboké finanční krize. Propad se snažila uklidnit britská vláda, která oznámila záchranný plán pro britské banky v hodnotě 50 miliard liber (1,58 bilionu korun).

Situace kolem nestability finančních trhů se stane s velkou pravděpodobností novým tématem českého předsednictví.