Centrum pro současné umění Praha, které stojí za plakáty s Viktorem Koženým, Tomášem Pitrem či zastřeleným Františkem Mrázkem, tedy lidmi spojovanými s hospodářskými zločiny, se rozhodlo billboardy sundat. Učiní tak nejpozději o víkendu.

Plakáty zmizí, i když právníci Centra si nemyslí, že by šlo o porušení autorského zákona, jak o tom mluvila Praha olympijská. "Ten hovoří o tom, že logo (propagující olympiádu v Praze - pozn. red.) nesmí být zneužito k obchodním účelům. Ty jsou pak dále v zákoně definovány. Ani jedna z definic ale na výstavu Artwall, kde plakáty jsou, nesedí," řekl iHNed.cz Ludvík Hlaváček, který má expozici umístěnou na jedné z nejrušnějších pražských ulic na starosti.

"Je neslušné zneužívat logo nebo dokonce ukazovat fotografii mrtvého člověka. My jsme skupinu Groupe Guma Guar, která za plakáty stojí, vyzvali, aby logo odstranila. Do této chvíle nám neodpověděla," řekl iHNed.cz mluvčí Prahy olympijské Karel Tejkal.

Praha olympijská je společnost, která má přípravu olympiády v Praze na starost - před několika měsíci díky ní vznikla bilboardová kampaň, v níž vystupují herci, zpěváci či sportovci.

Podívejte se, jak sporné plakáty vypadají (klikněte na foto, uvidíte víc):

Skupina Guma Guar vyrobila stejnou sérii plakátů. Radovan Krejčíř, Viktor Kožený, Tomáš Pitr, Libuše Barková nebo František Mrázek – všichni stíhaní či odsouzení za rozsáhlou majetkovou kriminalitu – ale nahradili na billboardech herce a sportovce z původní kampaně, například Jana Třísku, Ivettu Hlaváčovou, Pavla Lišku či Richarda Krajča. 

Původně Praha olympijská nechtěla proti skupině nijak zasahovat. "Jejich cílem je zviditelnit se. Pokud proti nim zasáhneme, tak jim akorát pomůžeme. Pak se mohou prezentovat, že jsou utlačovaná skupina a nemají svobodu tvořit. Nechceme je ještě více podporovat," řekl Tejkal.

"rozhodli jsme se umělce požádat, aby logo z plakátů odstranili. Měli to udělat ve středu v noci. Teď jsem se dozvěděl, že se tak nestalo. Proto plakáty dnes odstraníme," řekl Hlaváček ve črtvtek dopoledne, později upřesnil, že najatá firma plakáty odstraní až o víkendu.

Podle internetových stránek galerie měly být plakáty vystaveny do 15. června.

Několik metrů nad kontroverzními plakáty jsou shodou okolností k vidění ty původní za skly zrekonstruovaného pavilonu Expo 58.

Logo i pro spartakiádu

Členové Groupe Guma Guar kontroverzními plakáty chtěli upozornit na zneužívání veřejných financí k propagaci olympiády v Praze, která je podle nich nereálná.

"Názory občanů jsou usměrňovány pomocí technik public relations tak, aby konvenovaly vládě a s ní spojené podnikatelské elitě," uvedli ve své tiskové zprávě.

To Praha olympijská jednoznačně popírá. "Je to nesmysl. kdyby se jen více zabývali problematikou přípravy olympiády, věděli by, že tato kampaň sloužila jen k informování veřejnosti. Olympiáda není jen pražskou záležitostí, týká se všech lidí u nás," prohlásil Tejkal.

Ačkoliv Praha olympijská i Centrum pro současné umění vyzvaly Groupe Guma Gust k odstranění loga, umělci nehodlají ustoupit. "Nic na plakátech nezměníme," řekl iHNed.cz jeden z členů umělecké skupiny.

Už nyní jsou na internetovém blogu skupiny k vidění další verze plakátů. Tentokrát ještě odvážnější. Logo se objevuje na fotografiích ze spartakiády nebo na fašistickém propagačním plakátu čistoty těla.

"To jsou jen další možnosti. Nikde jinde je ale vystavovat nebudeme," dodal člen Groupe Guma Guar.

Jak vypadala původní kampaň

Kdo je nyní na "olympijských" plakátech

František Mrázek – dnes už nežije, byl zastřelen dosud neznámým pachatelem. Společník podnikatele Tomáše Pitra. Často byl označovaný za šéfa české mafie.
Libuše Barková – podnikatelka s úzkým vztahem na rodinnu někdejšího premiéra Stanislava Grosse. V domě, který vlastnila sídlil nevěstinec. Odsouzena na pět let za pojistný podvod
Tomáš Pitr – zbohatl hlavně v potravinářském průmyslu. Je pravomocně odsouzen pro krácení daní, nástupu do vězení se stále vyhýbá.
Viktor Kožený – jedna z ústředních postav kuponové privatizace v 90. letech.  V roce 2005 byl  na Bahamách na základě americké žádosti o vydání zadržen. V USA byl obviněn z úplatkářství velkého rozsahu, kterého se měli dopustit v Ázerbajdžánu. Bahamský odvolací soud ho však do USA nevydal. Kožený je souzen v nepřítomnosti za hospodářskou kriminalitu i v Česku.
Radovan Krejčíř – V Česku stíhán jako podezřelý z přípravy vraždy celníka a podvodu, finanční policie jej zároveň stíhá pro další podvod, nedovolené ozbrojování, podílnictví a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Nyní v Jihoafrické republice, kam uprchl.

Kdo byl na originálních plakátech

Jan Tříska – herec, nyní hraje v Havlově nejnovější hře Odcházení hlavní roli
Richard Krajčo – zpěvák a herec, frontman úspěšné kapely Kryštof
Iveta Hlaváčová – plavkyně, přemožitelka kanálu La Mance, na němž drží český rekord
Pavel Liška – herec
Helena Zeťová – zpěvačka
Václav Vydra - herec