zdravotni-sestra-192.jpgNaše zdravotnictví vykazuje ztráty zejména, co se týče dětských sester a specialistek. Jak v pondělí novinářům oznámila prezidentka České asociace sester (ČAS) Dana Jurásková, výpadky už nedokážou vyplnit ani cizinky.

"V Česku je podle nejnovějších údajů statistiků 78.000 sester, z toho v Praze zhruba 5.000. Jen v hlavním městě chybí přes 400 sester. Kolik jich chybí v celé republice, nikdo nespočítal," uvedla.

Sestry podle Juráskové hledají nemocnice v Praze, Ústí nad Labem, Karlových Varech, Českém Brodě, Zlíně, Příbrami či Ostravě. Dětské sestry hledá Brno, specialistky shánějí nemocnice v celé republice.

"Situace se zhoršila. Pokračují odchody sester, navíc jen mizivá část zdravotnických asistentů chce nastoupit do praxe. Deficit pracovníků u lůžka bude možná tisíce lidí," varovala Jurásková.

Průměrný plat sestry se započtením příplatků za směny se pohybuje kolem 21.000 korun měsíčně. Za náročnou práci s řadou nočních a víkendových směn, bez dostatečného odpočinku a s odpovědností za zdraví a životy pacientů má sestra o tisíc korun méně než je průměrný plat v Česku. Řada sester z oboru odchází a nové si hledají lépe placenou práci v jiném oboru. Podle průzkumu časopisu Sestra by si v loňském roce již  40 procent sester znovu svou profesi nevybralo.

Situace se nyní přiostřila tím, že Slovenky už nemají o práci v Česku takový zájem jako dřív. V roce 2006 jich v Česku mělo povolení k práci zhruba 2.249. Novější údaje zatím nejsou dostupné.

Do roku 2007 opouštělo každý rok zdravotnické školy 5.000 zdravotních sester. Od letošního roku z nich vycházejí už jen zdravotničtí asistenti. Nové sestry jsou jen ty, které mají vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Většina zdravotnických asistentů chce dál studovat, protože jako asistenti by mají plat jen 11.600 korun měsíčně. I z tohoto důvodu tak do nemocnic  letos přichází i málo nových absolventů.

Podle odhadů České asociace sester by letos mělo vyjít ze škol 1.800 sester a přes 3.000 asistentů. Pokud by všichni nastoupili do praxe, pokrylo by to potřeby. Podle průzkumu ČAS se k tomu ale bohužel většina nechystá.

"Přes polovinu času dělá sestra práci, která náleží ošetřovatelskému personálu. Tady je prostor pro to, jak nedostatek sester řešit," shrnula hlavní sestra Ústřední vojenské nemocnice Lenka Gutová. Podle Juráskové přiláká do oboru mladé dívky možnost dále se vzdělávat. Vysokoškolsky vzdělané sestry získávají vyšší kompetence a také lepší plat.

Ministerstvo zdravotnictví podle náměstkyně Markéty Hellerové chce podpořit specializační vzdělávání sester. Od roku 2009 hodlá dávat nemocnicím peníze na stáže a mzdu sester v oborech a regionech, kde jich je nedostatek. Už teď mohou podle náměstkyně managementy nemocnic nabízet například sestrám po mateřské alternativní úvazky. Práce v nemocnici by se tak stala zajímavou i pro matky malých dětí.