dlouhy_kalvoda_retro_192x12.jpgPoslední den roku 2007 je i posledním dnem existence Občanské demokratické aliance (ODA). Strany, která byla koncem minulého století součástí vládních koalic. Její vliv však od té doby postupně upadal. Před měsícem si ODA odhlasovala dobrovolné rozpuštění k dnešnímu dni.

ODA se hlásila k demokratické pravici a politickému konzervatismu. Vznikla v prosinci 1989, zaregistrována byla v březnu 1990. Její kořeny však sahají až k disidentským bytovým seminářům v 80. letech. Byla vládní stranou v kabinetech Václava Klause a Josefa Tošovského, v roce 1998 ale ztratila zastoupení ve sněmovně. Zástupců jí ubývalo i v Senátu, posledním zůstal nynější ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Kromě něj jsou v současné vládě ještě další tři ministři, kteří bývali členy aliance - lidovečtí ministři obrany a kultury Vlasta Parkanová a Václav Jehlička a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS).

Dlouhý, Ježek, Kalvoda...

ODA se v minulosti podílela na neúspěšných pokusech o integraci menších pravicových stran a hnutí, z nichž nejlepších výsledků dosáhl projekt čtyřkoalice s KDU-ČSL a nynější US-DEU. Na fungování ODA se podepsaly rozpory mezi jejími představiteli a mnohamilionové zadlužení, které strana dosud plně nesplatila. "Zbytek našeho dluhu se zrušením ODA nezmizel a budeme ho splácet dál," uvedla poslední předsedkyně ODA Jiřina Nováková.

K jejím předchůdcům v této funkci patřili někdejší ministři Pavel Bratinka, Jan Kalvoda a Jiří Skalický nebo nynější velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský. K výrazným postavám ODA patřili také Tomáš Ježek, Vladimír Dlouhý nebo lékařka a překladatelka Jaroslava Moserová, která před pěti lety kandidovala proti Václava Klausovi v prezidentských volbách.

Většina z vysoce postavených členů ODA se už v politice nevyskytuje, čas od času ale o sobě nějakým způsobem dají vědět. Například ministr průmyslu a obchodu z Klausovy vlády Vladimír Dlouhý. V současnosti pracuje jako poradce investiční banky Goldman Sachs, v létě letošního roku ale jeho jméno znovu "vyplulo" na politický povrch, když se o něm spekulovalo jako o možném velvyslanci ČR při Evropské unii (více čtěte ZDE).

Tomáš Ježek, který bývá někdy označován za otce kupónové privatizace, zas nedávno křtil svou knihu "Zrození ze zkumavky. Svědectví o české privatizaci 1990 - 1997". Ježek při křku řekl, že cestu k tunelování otevřel "zpackaný" zákon o investičních společnostech a fondech, který připravovalo federální ministerstvo financí (více čtěte ZDE).

Neslavný byl konec předsedy ODA z let 1992 až 1997 Jana Kalvody. Ten rezignoval poté, co se prokázalo, že neoprávněně užíval titul JUDr. Kalvoda si o několik let později právnické vzdělání doplnil a dnes v tomto oboru vykonává soukromou praxi.

ODA varuje před nebezpečím z putinovského Ruska

Internetové stránky ODA i v den zániku strany ještě fungovaly beze změny. Strana na nich stále nabízí svůj odkaz - varování před "velmi závažným propojením organizovaného zločinu a takzvané VIP mafie s politikou a s veřejnými úřady". Nebezpečí podle ODA hrozí svobodě v Evropě z vývoje "putinovského Ruska k totalitě". "Pokud si česká veřejnost neuvědomí, že nutně potřebuje silné obranné spojenectví a vojenské nástroje, jako je protiraketová obrana, postupně se střední Evropa může vrátit do područí ruského impéria," napsala aliance ve svém testamentu.