protest-uran-cr-192-128.jpgMrazivé počasí nezabránilo několika stovkám lidí v osadě Kotel u Osečné na Liberecku, aby vyjádřily své obavy z těžby uranu v Podještědí. U památné tisícileté lípy se sešli zástupci obcí, ekologických organizací a místní obyvatelé. Všichni chtějí zabránit prohlášení lokality za chráněné ložiskové území, což chápou jako první krok k zahájení těžby uranu v Podještědí a zároveň jako první krok k jeho devastaci. ČTK to sdělil organizátor akce Josef Jadrný ze Strany zelených v nedalekém Janově Dole.

Uranovou rudu objevil Státní podnik Diamo v lokalitě Osečná - Kotel už v 60. letech, teprve letos na podzim však firma požádala o vyhlášení chráněného ložiska. "Důvodem je rostoucí cena uranu, my si však myslíme, že kvůli penězům nemá smysl zničit krásnou krajinu," uvedl Jadrný. Chráněné ložisko by mělo být vyhlášeno na území 10,5 kilometru čtverečních. Podle odhadu tam leží asi 20.000 tun rudy, což podle Jadrného představuje v současných cenách kolem 120 miliard korun.

Těžit se nikdy nebude

Podle místopředsedy krajské organizace Strany zelených v Libereckém kraji Milana Přívratského se v lokalitě nikdy těžit nebude. "Je to ekonomický nesmysl," řekl. Podle něho by těžba byla příliš nákladná. Je přesvědčen o tom, že ochrana ložiska je neodůvodněná. Je to také jeden z argumentů, který ve svých námitkách používají dotčené obce Český Dub, Osečná, Světlá pod Ještědem a Janův Důl.

Podle českodubského místostarosty Martina Bobka by prohlášení chráněného ložiska znamenalo prakticky stavební uzávěru. Podle horního zákona z roku 1988 by každý, kdo by chtěl stavět nebo jen rekonstruovat, musel žádat o souhlas Diamo, bez ohledu na to, že objekt či pozemek vlastní. "Zcela by to zastavilo rozvoj regionu," uvedl Bobek. Obce se proto proti záměru ohradily. Navíc nesouhlasí s tím, že podle horního zákona nejsou účastníky řízení o prohlášení ložiska. "Je to v rozporu s ústavou, protože to porušuje vlastnická práva obcí i správu jejich území," dodal Bobek.

Ceny uranu stoupají

V nedalekém Hamru na Jezeře a Stráži pod Ralskem na Českolipsku se uran těžil od konce 60. let minulého století. Ve Stráži používalo Diamo chemickou cestu za pomoci kyseliny sírové, která je sice nejlevnější, na přírodu má však katastrofální dopady. Sanace území kolem Stráže bude trvat desítky let a přijde na 40 miliard korun. Těžení v Hamru se provádělo klasickou hlubinnou metodou. Na obou místech však v první polovině 90. let Diamo těžbu uranu z ekonomických důvodů zastavilo.

Situace se ale od té doby výrazně změnila. Ceny uranu na světových trzích stouply za posledních deset let až sedminásobně. Z těchto důvodů se nyní začíná mluvit o obnovení těžby v oblasti Stráž - Hamr, kde v zemi podle odhadů leží 115.000 tun rudy, což v současných cenách představuje kolem 500 až 600 miliard korun. Diamo požádalo také o ochranu zásob v oblasti Osečná - Kotel. Bude o tom rozhodovat ministerstvo životního prostředí. Pokud ovšem ložisko prohlásí bez ohledu na odmítavý postoj obcí i majitelů nemovitostí, jsou připraveni obrátit se na Ústavní soud.