Na konci tohoto týdne Microsoft předložil Evropské komisi návrh, dle kterého budou mít uživatelé možnost volby prohlížeče již při samotné instalaci Windows 7. Lobby firem vyvíjejících konkurenční browsery tak dosáhla svého – přinutila Microsoft nabízet jejich produkty.

 

Zápas Evropské komise a Microsoftu o to, zda může být Internet Explorer (IE) integrován v operačních systémech Windows, skončil poměrně rychle drtivou prohrou Microsoftu a všech evropských zastánců volného trhu bez zásahů státní moci. Celé to začalo poněkud nevinně v prosinci roku 2007, kdy norská společnost Opera Software podala u Evropské komise stížnost na údajné monopolní chování Microsoftu, který do Windows začleňoval i svůj webový prohlížeč IE. Opera si stěžovala na to, že uživatelé pak rovnou začnou používat IE a konkurenční webové prohlížeče tak jsou ve značné nevýhodě. Souhlasím s tím, že to pro konkurenci není zrovna ideální a většina lidí pak nadále používá IE, ale je snad něco špatného na tom, že Microsoft dodává vlastní produkt spolu se svým operačním systémem? Napadá mě trochu primitivní přirovnání. Když automobilka Renault prodává své vozidlo spolu s volantem Renault, nikdo jí to přeci nemůže mít za zlé. A když vezmeme v potaz, jak důležitou součástí softwarového vybavení počítače je dnes internetový prohlížeč, paralela s autem a volantem vlastně není až tak špatná..

 

Stížnost Opery Evropská komise přezkoumala a prohlásila, že je s tím zapotřebí něco dělat. A také že dělat začala, když si pozvala zástupce Microsoftu na kobereček a hezky jim vyčinila za to, že si dovolují dávat do svého operačního systému vlastní prohlížeč. Microsoft již dříve dostal několik stamilionových pokut od EU a poučen tak začal jít evropským regulátorům na ruku. Nejprve nabídl návrh umožňující uživatelům deaktivovat IE v nově vznikajícím Windows 7. V kritice nedostatečnosti tohoto návrhu se však doslova předbíhala Opera, Mozilla a Google, jejichž stížnosti byly Evropskou komisí znovu vyslyšeny (to už se nacházíme na jaře letošního roku, kdy byly ke sporu přizvány jako „pozorovatelé“ společnosti Mozilla a Google). Microsoftu v té chvíli začalo opravdu kapat do bot, jelikož již oficiálně určil datum uvedení Windows 7 do prodeje na 22. října, které by kvůli sporu s EK nemusel dodržet a přišel tak o nemalé příjmy z prodeje tolik očekávaného operačního systému. Proto oznámil, že vytvoří speciální evropskou verzi Windows 7E nedotčenou Internet Explorerem.

 

Mnozí (včetně mě) to považovali za konec celého sporu, ale nakonec EK přitlačila na Microsoft ještě více a ten nyní přichází s nabídkou, dle které dá uživatelům přímo při instalaci možnost vybrat si z několika webových prohlížečů. Výsledek sporu je tedy takový, že Microsoft je nyní přinucen dělat reklamu konkurenčním prohlížečům ve svém Windows 7, který se pravděpodobně stane nejprodávanějším software v historii Microsoftu a zřejmě i světa.

 

Přestože rozhodně nejsem žádným fanouškem Microsoftu a jeho produktů (mým operačním systémem je Ubuntu a k prohlížení webových stránek používám Firefox), nedokáži pochopit obrovský tlak evropských regulátorů na změnu marketingové strategie úspěšné firmy při propagaci svých produktů ve vlastním operačním systému. Nebo se mi spíše zdá smutné, že může být lobby společností Opera, Mozilla a spol. natolik úspěšná s tak nesmyslnými požadavky u orgánu výkonné moci EU.

 

Bude opravdu muset v budoucnu Renault zákazníkům nabízet ke svým vozidlům volanty Škoda, Audi či Bentley? Ale ne, hloupost. Sarkozy by nedovolil, aby měla francouzská auta britský volant.