Růst spotřebitelských cen v Británii klesl v červnu po téměř dvou letech pod dvouprocentní limit stanovený centrální bankou. Roční míra inflace podle včerejších oficiálních statistik klesla na 1,8 procenta z květnových 2,2 procenta.

Roční míra 1,8 procenta je v Británii nejnižší od září 2007. Za samotný červen se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,3 procenta. Širší měřítko vývoje maloobchodní inflace, které zahrnuje i ceny bydlení, meziročně kleslo o rekordních 1,6 procenta. Jde o jeho největší pokles od roku 1948, kdy se údaj začal sledovat.

Trhy inflační zpráva mírně povzbudila, protože někteří obchodníci předpokládali, že přijde další nepříjemný překvapivý nárůst.

Politici i analytici nyní čekají, že inflace bude v dalších měsících ještě klesat. Na vrcholu byla loni v září, kdy její roční míra dosáhla 5,2 procenta. Na pokles roční míry inflace měly největší vliv ceny potravin a nealkoholických nápojů, které minulý měsíc klesly a loni v červenci stoupaly. Inflaci tak zmírnily ceny masa, pečiva, ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Míra inflace v Maďarsku v červnu klesla na 3,7 procenta, zatímco o měsíc dříve činila 3,8 %.

"Ve hře byly dva hlavní faktory, především ceny sezonních potravin, které se snížily. To ale není překvapivé, protože v létě k tomu dochází zcela běžně. Pak jsou zde ceny pohonných hmot, které v červnu vzrostly," vysvětlila analytička statistického úřadu Borbála Minaryová. V červenci ale inflace zřejmě opět poroste, protože Maďarsko zvýšilo spotřební daně.

V Polsku inflace v červnu mírně zpomalila na 3,5 procenta z květnových 3,6 procenta. Ve srovnání s předchozím měsícem stouply ceny o 0,2 procenta po květnovém zvýšení o 0,5 procenta.

"Jedním z prvků, který přispěl ke zpomalení inflace, byl pokles růstu cen potravin a očekáváme, že tento prvek bude pokračovat i v dalších měsících," uvedl ekonom BZ WBK Piotr Bujak.

Británie
1,8%
červen

Polsko
3,5%
červen

Maďarsko
3,7%
červen