Zvýšení poslaneckých platů a změnu v systému náhrad, jak jej nadhodil předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS), vyvolala mezi poslanci napříč stranami rozpaky i nesouhlas. Alespoň oficiálně se politici vyjadřují, že navýšení mzdy poslancům není nutné či "na pořadu dne".

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) řekla, že v současné době je žádoucí, aby se poslanci, pokud jde o úspory a snižování platů, nevyjímali z celé společnosti a zůstali u dosavadního režimu. Zdůraznila však, že o plánu není informována.

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura již ve středu řekl, že nemá informaci o tom, že by některý z poslanců jeho strany připravoval návrh, který by zvýšil platy poslanců. "Já jsem to nezaregistroval ani na neoficiálních debatách v klubu," řekl.

Stanjura: Reformy mají přednost

Zdůraznil také, že debata o změně systému platů není na pořadu dne. "V této chvíli určitě ne. Teď mají přednost reformní zákony. Vůbec se nechystáme tohle otevřít," prohlásil den předtím, než média přinesla informaci o Suchánkovu plánu.

Představitelé ostatních politických stran se k návrhu staví odmítavě. "Pro Věci veřejné tato otázka vůbec není na pořadu dne," řekla místopředsedkyně koaličních VV Karolína Peake. Obává, že vložení tohoto přílepku, tedy změny nesouvisejícího zákona do zákona o platu státních zástupců, by přijetí předlohy ohrozilo.

Místopředseda sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek zastává názor, že současný systém, kdy část peněz za poslance vyřizuje sněmovna, je výhodný. "Poslanec tady není od toho, aby zvládal celou administraci, účtování a podobně, což by mu určitě zabralo hodně času," řekl Zaorálek.

Suchánek: Sněmovna ušetří

Suchánek (ODS) navrhuje dávat poslancům a senátorům plat, ze kterého by si sami hradili veškeré výdaje. Dosud za ně část výdajů proplácejí sněmovní úředníci. Suchánek ve čtvrtek řekl, že pokud by si měl poslanec měl ze svého platu hradit všechny služby včetně zahraničních cest nebo asistentů, měl by se jeho hrubý plat pohybovat kolem 200 000 hrubého měsíčně. Podle původních informací dnešní Mladé fronty Dnes a Práva to mělo být dokonce 230 000 korun.

Základní poslanecký plat představuje v současnosti asi 56 000 korun, to znamená o 3 000 méně než v roce 2010. Podle aktuálních údajů, které poslanci Suchánkovi poskytla Kancelář Poslanecké sněmovny, stojí každý poslanec měsíčně celkem 290 000 korun. Toto číslo zahrnuje veškeré odvody na zdravotní i sociální pojištění, daně, asistenty, zahraniční cesty, kanceláře, ubytování, telefony a další položky.

Suchánek chce platy zjednodušit tak, aby poslanci sami zacházeli s penězi šetrně. "Chtěl bych snížit objem peněz, které musí sněmovna vyplácet na mzdy poslanců včetně odvodů a zjednodušit to tím, že by zde ubyly pracovní síly, které se musí zabývat dopravními prostředky, telefony a tak dále," řekl.

Veškerou agendu s tím spojenou by pak nechal na poslancích. V zákoně by chtěl zachovat povinnost poslance mít ve svém volebním obvodu poslaneckou kancelář.

Svůj záměr chce projednat ještě se zástupci ministerstva financí i s pracovníky sněmovní legislativy.