Pátrání po zdroji nákazy bakterií E.coli stále pokračuje, ale místo původu připadá v současné době s největší pravděpodobností na město Hamburk.

Nákaza se mohla podle odborníků začít šířit po oslavách výročí hamburského přístavu, které se odehrávaly začátkem května. Oslav se zůčastnilo 1,5 milionů lidí. Po oslavách byli v hamburské nemocnici hospitalizováni první pacienti s příznaky nemoci, které už v Německu podlehlo 18 lidí. Jedna oběť je hlášena také ve Švédsku.

V Německu bylo zatím nakaženo 1733 osob a 520 z nich je ohroženo na životě.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že nemoc se vyskytla ve 12 státech a většina nakažených byli lidé, kteří nedávno navštívili právě severní Německo.

To je i případ americké turistky, u níž nemoc objevili lékaři v Česku.

Nákaza bakterií E.coli může vést k selhání ledvin a při léčení lékaři často využívají transfuze. "Potřebujeme doplnit zásoby krve a plazmy," citovala stanice BBC Lutze Schmidta, který vede hamburskou službu dárců krve.

Zdroj nákazy: Mluví se o nedovařeném mase

Něměčtí odborníci stále neví co je zdrojem nákazy. Dosud neznámá mutace bakterie je podle lékařů zřejmě nejjedovatějším typem E.coli, jaký se u lidí kdy objevil.

Prvotní podezření spadlo na dovážené okurky ze Španělska. Při dalších laboratorních testech se však nepotvrdilo, že by okurky byly bakterií infikované. Podezření nyní spadá na jiné druhy zeleniny a nedostatečně zpracované maso.

 

Donato Greco ze Světové zdravotnické organizace v sobotu v italských novinách La Repubblica napsal, že infekce má pravděpodobně původ v mase. Bakterie se prý mohla rozšířit ze syrového nebo nedovařeného hovězího masa. Sám Greco prý nikdy podobně nebezpečnou střevní bakterii v zelenině nebo ovoci nenašel.

"Varování ohledně konzumace zeleniny je neoprávněný, protože laboratorní rozbory neumožnily podpořit hypotézu, že infekce má původ v kontaminované zelenině," citovala římskou laboratoř agentura AFP.

 

Nebezpečná střevní nákaza