Palestinský vůdce Jásir Arafat vyzývá Izrael, aby obnovil mírová jednání

Barak usiluje o vytvoření vlády s pravicí

Jeruzalém, 24. 10. 2000
Během přestávky v mírových jednáních, vyhlášené v neděli po skončení arabského summitu v Káhiře, se izraelský premiér Ehud Barak zabývá konsolidací vnitropolitické situace v zemi. Jeho snaha o vytvoření "vlády národní jednoty" však zatím není úspěšná.
Barak, který v současnosti předsedá menšinové vládě, včera neúspěšně jednal s lídrem opoziční pravicové strany Likud Arielem Šaronem, aby se pokusili vytvořit partnerství, o němž Palestinci a levicově orientovaní Izraelci hovoří jako o smrtícím úderu, jenž by mohl nadobro zmařit šance na mír, které po třech týdnech násilí v této oblasti beztak uvadají.
"Nepochybuji, že vláda národní jednoty bude usilovat o mír s Palestinci, a to i přes rozdíly přístupu," vysvětlil naopak izraelský premiér.
"Barakovy návrhy byly nepřijatelné, ale budeme jednat dalších třicet hodin," sdělil včera v podvečer představitel Likudu Silvan Šalom. Barak si přeje vytvořit vládu národní jednoty co nejrychleji, údajně ještě tento týden.
První poprázdninové zasedání izraelského parlamentu, které proběhne koncem října, by totiž mohlo znamenat pád menšinového Barakova kabinetu, kdyby pravice vyprovokovala hlasování o nedůvěře vládě či o předčasných volbách. Spolupráce se Šaronem by naopak mohla současnou vládu zachránit.
Jako Barakův ústupek pravici je zejména na palestinské straně interpretováno i samotné přerušení mírových jednání, které však Likudu nestačí. Šaron podmiňuje vstup své strany do vlády tím, že Barak odvolá kompromisy, které nabídl Palestincům na červencovém summitu v Camp Davidu.
"Izrael má několik týdnů na to, aby se vrátil k mírovým jednáním, nebo zůstal na cestě, jež podkopává situaci v oblasti a vede k válce," řekl včera v rozhovoru pro saúdský list Al-Vatan palestinský prezident Jásir Arafat a upozornil, že vlády arabských zemí zůstávají otevřené mírovému procesu.
Účastníci arabského summitu sice v neděli odsoudili Izrael za nepřiměřené násilí vůči Palestincům, ale nerozhodli o žádných sankcích vůči židovskému státu. Velvyslanec USA v Izraeli Martin Indyk ale včera Palestince varoval před jednostranným vyhlášením nezávislosti, které by se mělo uskutečnit 15. listopadu.
Příliš mnoho známek tak nenapovídá tomu, že by se dohoda zprostředkovaná minulý týden americkým prezidentem Billem Clintonem na summitu v Šarm aš-Šajchu stala něčím více než prázdným slibem od obou vůdců.
Sporadické střety na palestinských územích pokračovaly také včera, kdy izraelská armáda uzavřela palestinskou vesnici Bajt Džálá u Betléma na západním břehu Jordánu. Jak oznámil náčelník generálního štábu armády generál Šaul Mofaz, armáda tak rozhodla poté, co Palestinci z vesnice ostřelovali nedalekou židovskou osadu Gilo na jihu Jeruzaléma. Podle palestinských zdrojů uzavřel Izrael již podruhé také palestinské letiště v Rafahu v pásmu Gazy.
Počet obětí poslední vlny násilností vzrostl podle agentury Reuters již na nejméně 127, když včera další dva Palestinci podlehli zraněním z minulého týdne.
(luc, Reuters, čtk)