Puchalského nahradí ve vedení České televize Dušan Chmelíček

Praha (paš)
Novým generálním ředitelem České televize se včera stal dosavadní vedoucí právního oddělení a šéf pro strategický rozvoj ČT Dušan Chmelíček. Rozhodla o tom Rada České televize. Její předseda Jan Jirák po jednání uvedl, že pro Chmelíčka bylo v tajném hlasování pět členů rady ze sedmi. Ve funkci nahradí Jakuba Puchalského, který v prosinci rezignoval.
Rada ČT předtím zúžila výběr kandidátů na ředitele veřejnoprávní televize ze tří na dva - vedle Chmelíčka to byl marketingový ředitel Českého Telecomu Kamil Čermák, který v předchozím kole podle Jiráka těsně vedl. Z trojice kandidátů, které rada včera vyslechla poté, co vyhodnotila jejich písemné projekty, byl neúspěšný bývalý programový ředitel televize Nova Petr Sládeček.
"Zvažovali jsme všechny možné aspekty od možnosti získat autoritu až po potenciální nezávislost a v tajném hlasování potom došlo k tomuto rozhodnutí," odůvodnil volbu Jirák.


Chmelíček včera po skončení jednání Rady České televize před novináře nepředstoupil, neboť byl podle Jiráka údajně služebně mimo.
Důležitou roli při rozhodování členů rady měla hrát očekávaná schopnost nového ředitele stabilizovat situaci v ČT a jeho komunikační schopnosti. Mezi argumenty, které pro Chmelíčka zazněly v rozsáhlé diskusi, se podle Jiráka opakovalo, že se dokázal dost podrobně seznámit se situací uvnitř televize, i konsolidační program, který předvedl.
"Myslím, že značnou roli hrála i jeho prokazatelná nezávislost a jeho zřetelné oddělování se od politické sféry," uvedl Jirák.
Neúspěšný uchazeč o ředitelské křeslo ČT Kamil Čermák včera radu informoval o svých setkáních s politiky, mimo jiné s premiérem Milošem Zemanem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem. "Nemohu vyloučit, že to v hlavách některých členů rady svoji roli sehrálo," uvedl Jirák.
Přestože je Rada ČT po volbě nového člena navrženého ODS, Miloše Rejchrta již kompletní, tedy devítičlenná, rozhodovalo o konečném výsledku konkursu pouze sedm členů. Na protest proti současnému postupu rady se zasedání neúčastnil František Schildberger, který vyzval radu k odstoupení a Rejchrt se podle Jiráka "hlasování účastnil s tím, že dopředu dal najevo, že jeho hlas bude zdržení se". Ke zvolení nového šéfa ČT na dalších šest let však stačily hlasy pěti členů rady, protože podle zákona jich musí být nadpoloviční většina z celkového počtu.
Silné kritice odborů, zástupců profesních svazů i poslanců byla Rada ČT vystavena rovněž kvůli tomu, že neumožnila, aby volba nového šéfa veřejnoprávní televize byla veřejná. "S velkou nelibostí hledím na naprosto neprůhledné a neveřejné výběrové řízení, přestože se jedná o generálního ředitele ČT," uvedla včera členka stálé mediální komise dolní komory Parlamentu Kateřina Dostálová (ODS). V rozhovoru pro HN zopakovala, že by rada v současném složení měla spolu se svým šéfem Janem Jirákem rezignovat. Její činností by se podle vyjádření Dostálové měla začátkem února opět zabývat Poslanecká sněmovna.
Nejužší výběr tří kandidátů na post po Puchalském byl také terčem kritiky ze strany televizních odborů a některých profesních sdružení, jež chtěly prosadit Puchalského předchůdce Iva Mathé. Rada ČT měla podle nich odstoupit a nevolit nového generálního ředitele, protože svým chováním "ztratila morální právo" jej vybrat. O kritickém postoji televizních odborů a řady profesních sdružení k "neprůhlednému" chování rady a jejímu způsobu výběru ředitele rada však podle Jiráka více nehovořila.

Dušan Chmelíček se narodil 3. září 1967. Do ČT přišel v roce 1998 jako vedoucí právního a smluvního útvaru. Předtím pracoval jako právník Moravia Banky, odkud přešel do leasingové společnosti České pojišťovny. Jeho prvním zaměstnavatelem byl Krajský obchodní soud v Praze, kam nastoupil v roce 1992 poté, co absolvoval Právnickou fakultu University Karlovy v Praze.
Chmelíček měl jako jediný ze zbývající trojice uchazečů zkušenosti z managementu tohoto veřejnoprávního média. Současný ředitel pro strategický rozvoj a vedoucí právního oddělení ČT bývá řazen k "Puchalského lidem", tedy skupině převážně mladých manažerů, kteří do ČT přišli po zvolení Puchalského ředitelem. I přesto však příčiny současné krize v ČT spatřuje v "porušení kontinuity řízení" po nástupu nového vedení v dubnu 1998, avšak odmítá, že by veškerá vina padala na hlavy Puchalského lidí. ČT podle Chmelíčka nyní potřebuje posílit nezávislost a prestiž, stabilizovat personální situaci, poskytnout větší autonomii zpravodajství, posílit úlohu studií v Brně a Ostravě a zvýšit v co nejkratší době televizní poplatek.