Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dočasně zprostil výkonu funkce soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 Helenu Královou, která čelí dvěma kárným řízením.

Sdělila to mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová.

Soudí 42 let, do revoluce byla v KSČ.
Králová opakovaně osvobodila Nečasovou, nyní má přijít o talár

Králová soudí mimo jiné kauzu tzv. trafik pro poslance, kde je mezi obviněnými bývalý premiér Petr Nečas (ODS) a jeho manželka Jana.

"Ministr Pelikán si přečetl text návrhu na zahájení kárného řízení, který podal pan předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, a rozhodl se k dnešnímu dni soudkyni Helenu Královou zprostit funkce," konstatovala Schejbalová.

Šestašedesátiletou Královou ještě před Vávrou kárně zažaloval i sám ministr.

V září jí vytkl pět konkrétních trestních řízení, která podle něj prodloužila o léta, protože nerespektovala právní názory nadřízených soudů. Pelikán ovšem tehdy nevyužil svého oprávnění zakázat Králové soudit.

K této možnosti přistoupil až poté, co soudkyni počátkem prosince zažaloval i předseda pražského městského soudu, který jí vytkl změny názorů na zákonnost odposlechů právě v kauze trafik.

"Já jsem ministrovi oznámil, že jsem podal druhou kárnou žalobu, a aby zvážil otázku dočasného zproštění výkonu funkce. Čili jsem to trošku i čekal. A asi je to dobře, že k tomu pan ministr přikročil," řekl v pátek Vávra.

Jak Pelikán, tak i Vávra žádají ve svých návrzích, aby Králová jako soudkyně skončila. "Máme tam dvě kárné žaloby, obě požadující, aby kolegyně Králová již nadále soudkyní nebyla, a procentuální pravděpodobnost, že třeba jedna z žalob opravdu uspěje a přesvědčíme kárný senát, je vyšší. Pak tomu logicky předchází pozastavení funkce," komentoval předseda městského soudu ministrův současný krok.

Ministr spravedlnosti může k dočasnému zproštění kárně stíhaného soudce přistoupit tehdy, jestliže se v kárné žalobě navrhuje soudcovo odvolání z funkce.

Mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková uvedla, že soud se o zproštění dozvěděl od novinářů a oficiálně zatím ministrovo rozhodnutí neobdržel. "Obecně, pokud je soudce dočasně zproštěn výkonu funkce, nemůže poté, co je mu takové rozhodnutí doručeno, vykonávat rozhodovací činnost soudce až do té doby, než rozhodne kárný senát o kárné žalobě," napsala.

Podle zákona o soudech a soudcích může Králová proti ministrovu rozhodnutí podat stížnost, která by však zákaz soudit neoddálila, protože nemá odkladný účinek.

Dočasné zproštění trvá do pravomocného skončení kárného řízení u Nejvyššího správního soudu. Po tuto dobu soudce pobírá polovinu platu. Pokud nakonec není odvolán, zbývající peníze se mu doplatí. 

Kárný senát může soudci podle závažnosti jeho provinění uložit důtku, snížení platu, odvolání z funkce předsedy soudního senátu nebo nejpřísnější odvolání z funkce soudce.

Králová v justici podle informací médií začínala v polovině 70. let, nejprve působila v Chebu a Karlových Varech. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1 byla jmenována v roce 1990, na přelomu století působila i jako jeho místopředsedkyně. Podle seznamu, který v roce 2011 zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti, byla před rokem 1989 členkou komunistické strany.

Rozhodovala například mediálně sledované kauzy bývalých manažerů Čepra či údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kde rovněž figuruje Jana Nečasová jako obžalovaná a její manžel jako svědek. Oba případy Králové odebral nadřízený soud poté, co obžalované opakovaně zprostila viny.