K odložení spěje případ, v němž policie a žalobci z Vrchního státního zastupitelství v Praze prošetřují jedenapůlmiliardovou zakázku na stavbu jaderného meziskladu společnosti ČEZ dokončeného v roce 2010. K vyšetřování dala podnět soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Jana Miklová, která řešila spor bývalých jednatelů společnosti CEEI, jež uvedenou zakázku získala.

Miklová došla k tomu, že za společností CEEI stál jako investor lobbista a bývalý ředitel vládního kabinetu Václava Klause Jiří Kovář. A zakázka byla podle ní s největší pravděpodobností zmanipulovaná.

"Nerozpornou se jeví verze, že to byl Kovář, který coby lobbista zajistil CEEI tu zakázku. Zní to věrohodně, bylo prokázáno, že jako šedá eminence v pozadí se účastnil všech důležitých schůzek," uvedla už na jaře 2014 Miklová, když připomněla i tvrzení jednoho z jednatelů CEEI Martina Petera, že v zakázce byla "troufalá" marže 300 milionů korun.

Žalobci se prý chytají všeho

Případ poté otevřelo Vrchní státní zastupitelství. Ale ani za víc než tři roky se mu nepodařilo shromáždit důkazy, že zakázka byla předražená. A stejně tak se nepodařilo jednoznačně prokázat, že skutečným vlastníkem CEEI byl již zmíněný Kovář.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se