reklama

V čele polské vlády stanul z vůle Kaczyńského exbankéř Mateusz Morawiecki

  • Beatu Szydlovou vystřídal ve čele polské vlády dosavadní vicepremiér Mateusz Morawiecki.
  • Změnu včera pozdě večer potvrdila vládní strana Právo a spravedlnost.
  • Morawiecki klade velký důraz na modernizaci polské ekonomiky a na lepší výběr daní.
jarvis_5a29bb21498e0896a47dfad4.jpeg Příští týden se stane novým předsedou polské vlády dosavadní vicepremiér Mateusz Morawiecki (vpravo). Na snímku je s francouzským ministrem financí Michelem Sapinem. Foto: Reuters

Pouze devět procent Poláků si podle včerejšího průzkumu deníku Rzeczpospolita myslí, že novým premiérem by měl být Mateusz Morawiecki, dosavadní vicepremiér odpovědný za ekonomiku. Jenže mezi touto menšinou je zřejmě i Jaroslaw Ka­czyński, šéf vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Její mluvčí včera večer potvrdila, že novým předsedou vlády se skutečně stane Morawiecki, který se těší plné důvěře Kaczyńského.

Dosavadní premiérka Beata Szydlová ve čtvrtek v parlamentu přežila pokus opozice o odvolání, ale od úterka bylo z jejích projevů patrné, že se snaží důstojně rozloučit. "Paní premiérka podala demisi, kterou politický výbor přijal," uvedla mluvčí strany Beata Mazureková. Podle dosud nepotvrzených informací by Szydlová měla v kabinetu zůstat jako jeho místopředsedkyně.

Morawiecki byl funkcí pověřen v pátek, celá nová vláda by pak měla být jmenována příští úterý. Szydlovou tak oficiálně vystřídal v čele vlády.

Devětačtyřicetiletý Morawiecki pochází z tradiční protikomunistické rodiny, byl dlouho bankéřem a před volbami v roce 2015 se připojil k PiS. Stal se autorem ambiciózního rozvojového plánu, který ekonomové hodnotí jako největší pokus o změny Polska od reforem Leszka Balcerowicze na počátku 90. let. Postupně pod sebe soustředil vládu nad hospodářstvím, je zároveň ministrem financí a rozvoje. Experti například oceňují, že se pustil do boje s podvodníky, kteří neplatí DPH, jejíž výběr za dva roky vlády PiS vzrostl o 23 procent.

Pod Morawieckým se dá očekávat velká změna směru vládní politiky. "Zatímco Szydlová představuje důraz na sociální programy, Morawiecki symbolizuje modernizaci. Neznamená to, že by sociální programy mizely, ale klíčovými by se stala hesla o velkých investicích, repolonizaci firem i odvětví a industrializaci," říká Wojciech Szacki, analytik think-tanku Polityka Insight.

Morawieckého programem ve vládě jsou kroky na podporu konkurenceschopnosti polských firem v evropském i světovém kontextu. Zároveň chce omezit odliv kapitálu do zahraničí.

Jeho slabinou je politická podpora, v níž je naplno závislý na Jaroslawu Kaczyńském. Jen pomalu si buduje vlastní podporu a tvrdé jádro PiS ho stále považuje za cizí element, do strany přišel až v roce 2015.

V budoucnu by Morawiecki mohl soupeřit o roli lídra polské pravice především s nynějším ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobrem (šéf malé strany Solidární Polsko). Nyní s ním vede tichou poziční válku uvnitř vládního tábora.

Martin Ehl
Přeposlat
Diskuse
reklama

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Autobusovým nádražím v centru New Yorku otřásla exploze, zraněného útočníka policie zatkla

reklama