reklama

Trump rozčílil Palestince, dnes chtějí povstat proti Izraeli. Při protestech v Pásmu Gazy zemřeli dva lidé

  • Palestinské teroristické hnutí Hamás vyzvalo Palestince k povstání proti Izraeli. Začít má během pátku.
  • Protestují ji arabští spojenci USA, čekají se velké demonstrace v muslimském světě.
  • Nepokoje vyvovalo rozhodnoutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzulém za hlavním město Izraele a přesunout tam v budoucnosti ambasádu.
jarvis_5a299d79498e34d8c945f456.jpeg Demonstrace v Jeruzalémě: Prohlášení Donalda Trumpa o Jeruzalému jako hlavním městě Izraele vyvolalo nepokoje ze strany Palestinců. Foto: ČTK/AP

Dnešek rozhodne, jakou bouři rozpoutal americký prezident Donald Trump svým středečním rozhodnutím o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele a přesunu americké ambasády do města z Tel Avivu. Čekají se velké protesty muslimů proti rozhodnutí, které údajně okradlo Palestince o jejich Jeruzalém.

Radikální islamistické hnutí Hamás vyzvalo k intifádě, tedy k povstání proti židovskému státu. Začít by mělo po pátečních muslimských modlitbách, stejně jako masové protesty v dalších muslimských zemích. Ty by pak mohly donutit arabské vládce, aby zaujali tvrdý protiizraelský a protiamerický postoj. Už včera proběhly protesty od Palestiny přes Irák po Tunisko. Zatím byly relativně malé, i když v Palestině a v Izraeli bylo více než třicet zraněných.

"Tak jako jsme osvobodili Gazu, dokážeme lidovým bojem osvobodit také Jeruzalém a Západní břeh. Politice, kterou vedou za podpory USA sionisté (tedy Izrael), nelze čelit jinak než intifádou," prohlásil šéf teroristického hnutí Hamás Ismáíl Haníja. Nepřímo vyzval Fatah, druhou velkou a umírněnější palestinskou organizaci, aby se přidal.

Palestinci už zažili dvě intifády, protesty provázené násilím. První na přelomu 80. a 90. let přispěla podle expertů k palestinsko-izraelským rozhovorům v Oslu a zavedení palestinské autonomie na Západním břehu Jordánu. Předpokládalo se, že to povede k vytvoření palestinského státu, což se nestalo. Podle dalších komentátorů neměla intifáda kromě lidských obětí žádné výsledky. Stejně jako pozdější druhá.

Samosprávu na Západním břehu ovládá Fatah, Hamás drží méně důležité Pásmo Gazy, odkud se izraelská armáda stáhla. Fatah se nedávno dohodl s Hamásem o opětovném spojení obou území do jedné Palestiny pod vedením Fatahu.

882 tisíc

obyvatel má Jeruzalém. Většinu, 64 procent, tvoří Židé, Arabů je 35 procent, zbývající procento připadá na příslušníky jiných národností. Město je posvátné pro židy, muslimy i křesťany.

Vůdce Fatahu a palestinský prezident Mahmúd Abbás sice vyzval Palestince k protestům, ale nenásilným. Není zatím jasné, jak silná je jeho pozice uvnitř palestinské samosprávy i strany a zda nebude muset nakonec přitvrdit. Značná část Palestinců si myslí, že jeho spolupráce s Izraelem je k ničemu.

Navíc jsou tu i další radikálové. V sousedním Libanonu jde o poslance hnutí Hizballáh, považovaného za teroristickou organizaci s vlastní armádou. Ti oznámili, že k obnovení práv Palestinců vede jen ozbrojený odpor. Arabové v poslední době Hizballáhu vyčítali, že se příliš nestará o palestinskou věc. Teď chce ukázat, že tomu tak není.

Arabští spojenci USA, jako je Saúdská Arábie, Irák či Jordánsko, obviňují Trumpa, že svým rozhodnutím o Jeruzalému zbytečně rozhněval muslimy, a žádají, aby ho odvolal. O Jeruzalémě by dnes měla jednat Rada bezpečnosti OSN. Dosud ještě žádná země kromě Izraele neuznala celý Jeruzalém za hlavní město židovského státu, Česko včera uznalo pouze západní Jeruzalém. O přesunu ambasády údajně uvažují po USA i další země včetně Ruska, které ale nejprve žádá uzavření mírové dohody mezi Palestinci a Izraelem.

Podle rezoluce OSN z roku 1947 mělo být město mezinárodním územím. Izraelská anexe celého Jeruzaléma je považovaná za nezákonnou, o jeho osudu má rozhodnout dohoda mezi Izraelci a Palestinci. Evropská unie trvá na tom, aby byl Jeruzalém hlavním městem Izraele i Palestiny.

Marek Hudema
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama