reklama

Mami, kam teče voda ze záchodu? Trojice žen jezdí po mateřských školách v Česku a vysvětluje dětem, jak funguje technika

Čtěte více: školka | technika | děti
  • Na začátku byly zvídavé otázky vlastních dětí, dnes trojice žen z Říčan vede projekt, který přibližuje technické fungování věcí dětem v mateřských školách po celé republice.
  • V programech Malý architekt či Stavitel se děti naučí, jak v domě funguje kanalizace či elektřina.
  • Působí po celé republice, potýkají se ale s nedostatkem lektorů.
jarvis_5a299485498e34d8c9452277.jpeg Matky z Říčan založily projekt, který přibližuje technické fungování věcí dětem v mateřských školkách po celé republice. Foto: Barbora Vítová

Mami, kam teče voda ze záchodu, když se spláchne? ptal se jeden ze tří malých synů Barbory Vítové. Odpověď, že trubkami do kanalizace, mu nestačila. "A tak jsem musela začít hledat důkladnější odpovědi na další otázky. Kde se bere světlo v pokojíčku nebo proč most nespadne," vypráví Vítová o začátcích projektu Malá technická univerzita, který vymyslely před třemi lety společně s dvěma dalšími matkami zvídavých dětí z Říčan.

V hodinových programech pro mateřské školy pomocí podomácku upravených stavebnic a dalších pomůcek dětem z celé republiky přibližují technické věci kolem stavby domů, mostů či fungování domácností.

Pracují v režimu neziskové organizace, jen to je ale zatím neuživí. Každá musí mít ještě jednu práci. "Nestojí za námi žádný sponzor ani dotace, pouze obrovský díl dobrovolnické práce," říká Petra Rožková. Přesto za tři roky jejich kurzy prošlo už na 20 tisíc dětí.

V mateřské škole V Zahrádkách v Praze 3 se děti zrovna dozvídají o mostech. "Jaké znáte mosty? A co víte o Karlově mostě?" ptá se lektorka. Děti křičí, že železniční, pro auta i pro lidi. Karlův most většina z nich zná, tak lektorka s pomocí obrázkové knížky vypráví krátkou pohádku o tom, jak se stavěl. Děti si pak ze stavebnice s pomocí pilířů most postaví a ve finále se po něm i projdou. Unesl i paní učitelku, děti jsou nadšené.

Jako první vznikl program Malý architekt, kde si děti vyzkouší sestavit půdorys domu a zapojit trubky. "Aby věděly, jak je to s tím odpadem," vysvětluje Vítová. V dalších lekcích si pak zavádějí vodu nebo zapojují elektřinu tak, že se jim rozsvítí světýlko. Pokročilejší děti si mohou vyzkoušet být stavitelem města, postavit čističku nebo tepelnou elektrárnu.

Při sestavování programů ženy spolupracují s architektem, s učiteli, speciálními pedagogy i psychology, v poslední době také s informatiky.

Tři kamarádky z Říčan nemají s učitelstvím nic společného. "Já jsem vystudovala letecké inženýrství na ČVUT. O projekty zaměřené na děti jsem se začala zajímat až poté, co jsem měla vlastní," říká Martina Pokorná, poslední z trojice. Její kolegyně jsou na tom podobně, Vítová má vystudovaný marketing, Rožková ekonomiku.

Působí po celé republice, potýkají se ale s nedostatkem lektorů. "Je to spíš taková nárazová práce, tak to není jednoduché. Většinou jsou to nadšenci," vysvětluje Vítová.

O technickém vzdělávání ve školách se nyní často mluví, ve školkách je to ale přece jen rarita. "Paní učitelky se toho pořád bojí. Ale když projdou jednou lekcí, většinou si doobjednávají další," uzavírá Vítová.

jarvis_5a299485498e34d8c945227b.jpeg
V programech Malý architekt či Stavitel se děti naučí, jak v domě funguje kanalizace či elektřina.
Foto: Barbora Vítová
Markéta Hronová
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Kabinet s devíti nováčky požádá o důvěru až po Novém roce

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama