reklama

Použít antabus proti rakovině napadlo filozofa

  • Čeští vědci popsali, jak účinkuje lék proti závislosti na alkoholu na nádory.
  • Původní myšlenka se zrodila v hlavě Borise Cveka.
  • Za podrobným výzkumem stojí vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
jarvis_5a2992c6498e34d8c9450b0d.jpeg První autor: Zdeněk Škrott je pod článkem v Nature podepsán s Martinem Mistríkem jako hlavní autor. Foto: IMTM LF UP

Na počátku bylo setkání na přednášce pro olomoucké vědce před osmi lety. Výsledkem je průlomový objev, který včera vyšel v jednom z nejuznávanějších vědeckých časopisů světa, Nature. Mohl by výrazně napomoct léčbě nádorových onemocnění.

Na tehdejším setkání úzce specializovaných vědců navrhl biochemik a filozof Boris Cvek badateli Martinu Mistríkovi, zda by se svými kolegy nechtěl vyzkoušet, jak působí na buňky napadené rakovinou známý lék proti závislosti na alkoholu antabus ve sloučenině s mědí. Cveka účinky léku zajímaly již delší dobu a snažil se prosadit výzkum v cizině i v Česku.

"Abych byl upřímný, jsem k takovým všelékům z principu skeptický, ale řekli jsme si, že tu sloučeninu můžeme zkusit nalít na buňky a podívat se, jestli a jak to funguje. A ono to skutečně velice účinně zapůsobilo," popisuje začátky doktor Mistrík z Ústavu molekulární a translační medicíny LF Univerzity Palackého v Olomouci.

Nadějné výsledky začal diskutovat s profesorem Jiřím Bártkem, který nyní působí v laboratořích v Dánsku. Českým vědcům pak Dánové ze své vědecké zdravotnické databáze "vydolovali" unikátní data o tom, že pacienti alkoholici, u nichž se rozvinula rakovina a užívali dále antabus neboli disulfiram, měli výrazně menší riziko úmrtí na různé druhy nádorových onemocnění než ti, kteří léky přestali užívat.

Statistici udrželi objevná data v tajnosti a vědci z Olomouce, vedení Mistríkem a jeho kolegou Zdeňkem Škrottem, mezitím v laboratořích začali ověřovat svou hypotézu. Pod mikroskopem zkoumali, jak látka na buňky působí. S preklinickým zkoušením jim pomáhali i pražští odborníci z Ústavu biofyziky a informatiky 1. lékařské fakulty pod vedením docentky Pavly Poučkové. Ti testovali účinky na myších. Na spolupráci se podíleli i badatelé z Dánska, Švédska, Švýcarska, USA a Kanady. Do výzkumu se později zapojili také antabusem léčení alkoholici z Psychiatrické léčebny ve Šternberku, kteří svolili k poskytnutí svých vzorků krve pro vědecké účely.

Pod výzkumem je podepsána osmadvacítka jmen. Čeští vědci ve spolupráci s kolegy ze zahraničí nově popsali, jak antabus zabírá proti nádorovým buňkám. Společně s mědí se přeměňuje v lidském těle na látku, která se pak hromadí v nádorových buňkách. Tam se naváže na důležitý NPL4 protein, který má v buňkách na starosti "úklid". Látka protein následně zablokuje, a pomůže tak nemocnou buňku zničit. "Buňka se zahltí toxickými produkty, kterých se není schopná zbavovat, a zahubí ji to. Představte si třeba, že se velkoměsto zahltí odpadem, protože stávkují popeláři. My vlastně v buňce způsobujeme tu, obrazně řečeno, stávku popelářů," vysvětluje Martin Mistrík.

V budoucnu by se tak mohl využít v boji proti rakovině. Zda a jak se s ním začne pracovat při léčbě této nemoci, ukážou klinické studie. Jedna z nich probíhá ve Fakultní nemocnici Olomouc. Jsou do ní zapojené pacientky s nádorem prsu, u nichž selhala předchozí terapie. Výsledky by měly být známé do roka.

Co říkají autoři studie na riziko, že po zveřejnění jejich objevu začnou nemocní rakovinou shánět pokoutně antabus, který je na předpis? Podle Mistríka je to na jejich zodpovědnost: "Pokud to začnou lidé zkoušet dobrodružnou cestou, nemůžeme jim to zakázat. Ale nedoporučuji to." Pacienti by podle něj měli být opatrní a uvědomovat si rizika. "Musí to být kontrolované, v součinnosti s onkologem, ideálně v rámci klinické studie," varuje.

Jak ale zmínil Jiří Bártek v magazínu časopisu Science, "velký farmaceutický průmysl" pravděpodobně po vývoji disulfiramu proti rakovině hned neskočí. Léku již vypršela patentová ochrana a neslibuje pro ně velké zisky.

Adéla Skoupá
Přeposlat
Diskuse
reklama

Babišova vláda má šanci na život. Dojednané hlasy ve sněmovně zatím nemá, ale podpora ČSSD je stále pravděpodobnější

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Vláda bez důvěry se nemusí omezovat, může zvyšovat platy i měnit náměstky. Právníci přesto nabádají ke zdrženlivosti

Sloupek Martina Malého: Prodám zachovalou břitvu, téměř nepoužívaná, zn. Occam

Oktany a bajty Luboše Kreče: Česko, země chytrým vozům zaslíbená

reklama