reklama

Senátoři odmítli povolení kouření v menších hospodách i zavedení kuřáren v těch větších. Nekončíme, jedeme dál, říkají organizátoři petice

Čtěte více: Senát | kouření | restaurace | zákon
  • Senát se zabýval peticí proti zákazu kouření, kterou podepsalo přes šedesát tisíc lidí.
  • Senátoři odmítli schválit návrhy změn protikuřáckého zákona.
  • V nezávazném usnesení měli možnost povolit kouření v nejmenších podnicích nebo v oddělených kuřárnách.
Posledního května začal platit plošný zákaz kouření a vše nasvědčuje tomu, že se nic jen tak nezmění. Posledního května začal platit plošný zákaz kouření a vše nasvědčuje tomu, že se nic jen tak nezmění. Foto: Michaela Danelová

Organizátoři petice proti zákazu kouření odcházeli ze Senátu hodně zklamaní. Horní komora sice projednala petici, pod kterou se podepsalo přes šedesát tisíc lidí, zároveň ale zákonodárci zamítli veškeré navrhované změny zákona, který začal platit letos v květnu. Patřilo mezi ně povolení kouření v nejmenších podnicích nebo zavedení oddělených kuřáren.

"Jdeme dál, naše petice je i ve sněmovně, tam to nebude tak jednoduché. Vždyť nám každý den přibývá pět set podpisů," řekla po hlasování senátorů členka petičního výboru Monika Hrubá.

Přestože senátoři hlasovali pouze o doporučujícím usnesení vládě, které by nebylo nijak závazné, vedla se před hlasováním ostrá debata. V ní převažovali zastánci mírnějšího přístupu k zákazu kouření. "To jsou mimořádně stupidní lži, jak se po zákazu kouření snížil počet infarktů o deset procent. Já chci kouřit. Mě to baví. Stejně jako harašení," hřímal během debaty senátor za ODS Jaroslav Kubera, který patří dlouhodobě mezi odpůrce zákona.

60 tisíc

podpisů měla petice proti zákazu kouření, kterou projednávali senátoři. Změny ale nepřipustili.

Ten v současné podobě vadí údajně nejen kuřákům, ale také podnikatelům. Že zákon vyhání lidi z hospod, kritizoval předseda Strany soukromníků Petr Bajer. "Za sebe a soukromníky podporuji tuto iniciativu. Pokud půjde i jen o dílčí změnu, je to začátek, pomůže to malým hospodám. Pomůže to vesnicím, kde je potřeba, aby se lidé dále setkávali," řekl Bajer senátorům.

Padaly ale i exaktní argumenty. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek před senátory uvedl škodlivost kouření v číslech, souvisejících s nádorovým onemocněním. "Nezávidím vám váš úkol. Není to poprvé, kdy se dostává do střetu zákon na ochranu zdraví a zákon na ochranu soukromí. Bohužel, data říkají, že Česká republika obsazuje přední místa v Evropě ve škodlivých následcích kouření," řekl Dušek. Doplnil, že ročně se v Česku diagnostikuje 85 tisíc nových zhoubných nádorů, 30 tisíc lidí na ně ročně umírá. "Patříme mezi top pět zemí, kde je kouření jeden z největších zabijáků," sdělil Dušek.

Protikuřácký zákon

Zákon omezující kouření v restauracích minulou sněmovnou prošel až napodruhé. Do té doby bylo Česko jedinou zemí Evropské unie, která kouření v restauracích zásadně neomezovala. Posledního května začal platit plošný zákaz, který je přísnější než v některých jiných evropských státech. Například sousední Rakousko by se mělo českému superpřísnému pojetí přiblížit až v příštím roce.

Přes velké množství argumentů, které padly během debaty, si organizátoři petice stěžovali na malý zájem senátorů. "Polovina senátorů vůbec neposlouchala, další si klepali na čelo, co si to dovolujeme," řekl předkladatel petice Jiří Míka.

Povolit kouření v barech do plochy padesáti metrů čtverečních nakonec chtělo jen 16 senátorů, 17 jich bylo pro oddělené kuřárny. Zákonodárci nepodpořili ani sejmutí odpovědnosti z hostinských, kteří mají sledovat, zda nenalévají někomu, kdo by mohl řídit auto.

Martin Ťopek
Přeposlat
Diskuse
reklama

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Autobusovým nádražím v centru New Yorku otřásla exploze, zraněného útočníka policie zatkla

reklama