reklama

Vladimir Putin bude mít šest let na nalezení dostatečně loajálního nástupce

Čtěte více: Putin Vladimir | prezident | volby | Rusko
  • Předvolební kampaň Vladimira Putina bude vedena pod heslem Rusko je v obklíčení nepřátel a musíme se semknout kolem národního lídra.
  • O jeho vítězství ale nikdo nepochybuje, jediný reálný protikandidát Alexej Navalnyj nebude k volbám připuštěn.
  • Čtvrté funkční období bude pro Vladimira Putina pravděpodobně posledním. Bude se snažit najít loajálního nástupce, který mu zajistí nedotknutelnost.
jarvis_5a2988a1498e34d8c9444d9d.jpeg Podle všech signálů z Kremlu bude čtvrté funkční období pro Vladimira Putina jeho poslední. Foto: Reuters

Po očekávaném ohlášení kandidatury Vladimira Putina nikdo nepochybuje, že na příštích šest let se právě on stane prezidentem. Diskuse se vedou hlavně o tom, kterým směrem Rusko dál povede a co bude dělat po skončení svého celkem již čtvrtého funkčního období v roce 2024.

Oznámení Putinovy kandidatury do prezidentských voleb, které se uskuteční příští rok v březnu, kremelští politici přivítali. "Toto rozhodnutí nám dává důvěru v zítřek, protože náš prezident svými činy, službou naší zemi dokázal, že můžeme udělat mnohé," prohlásil poněkud krypticky předseda parlamentu Vjačeslav Volodin. "Obzvláště správná je jeho kandidatura v této složité geopolitické situaci, ve které se Rusko nachází," prohlásila senátorka Jelena Mizulinová.

Podle moskevského politologa Konstantina Kalačeva se během předvolební kampaně bude používat rétorika o velké a stabilní zemi s národním lídrem, kolem kterého by se všichni měli semknout. "Heslo bude: Rusko v obklíčení nepřátel a den hlasování bude představen jako den vlastenectví. Tedy že silný národ podporuje svého prezidenta," řekl Kalačev listu Nězavisimaja gazeta.

Putinovy milníky

Výbuchy domů

V září 1999 vybuchly v Moskvě a dalších dvou městech obytné domy. Zahynulo přes 300 lidí. Podle oficiální verze útoky spáchali čečenští teroristé, část lidí věří, že šlo o provokaci FSB. Putin zahájil válku a jeho popularita vylétla do nebes.

Zatčení Chodorkovského

Oligarchům Putin nabídl dohodu: garanci zachování majetku za nevměšování se do politiky. Zatčení Michaila Chodorkovského v roce 2003 ukázalo ostatním, jaký je za porušení dohody trest. Chodorkovskij si ve vězení odseděl 10 let a přišel o ropný koncern Jukos.

Rošáda

Po skončení druhého funkčního období Putin přesedl do křesla premiéra a uvolnil místo Dmitriji Medveděvovi. O čtyři roky později se ale do Kremlu vrátil, což vyvolalo demonstrace střední třídy.

Anexe Krymu

Vztahy mezi Ruskem a Západem se dlouhodobě zhoršovaly. V březnu 2014 Moskva anektovala Krym jako trest za svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče.

S tím souhlasí i kremelský politolog Alexej Muchin. "Putinovi oponenti doma i za hranicemi vlastně vyvolali jeho kandidaturu. Dva roky přemýšlel, jestli má jít na čtvrté funkční období, nebo opustit post prezidenta. Ale v těžký okamžik pro zemi nemohl couvnout," tvrdí Alexej Muchin.

Zdroje moskevského listu RBK v Kremlu tvrdí, že dalším velkým tématem bude problematika mládeže. Ostatně ve stejný den, kdy Vladimir Putin oznámil svou kandidaturu před pracovníky automobilky GAZ, účastnil se mládežnického fóra dobrovolníků. Kreml se začal o mládež více zajímat po sérii demonstrací příznivců Alexeje Navalného, kterých se ve velkém účastnili právě mladí lidé do dvaceti let.

Navalnyj ale nebude k volbám připuštěn. Jako jediný by přitom mohl získat přes 15 procent hlasů. Podle sociologického ústavu FOM by Putina momentálně volilo 68 procent Rusů a lze očekávat, že s blížícím se datem voleb jeho popularita ještě poroste.

Podle všech signálů z Kremlu bude čtvrté funkční období pro Vladimira Putina jeho poslední. "Už před rokem říkal, že touží jít do penze a hodně cestovat. Tehdy někteří žertovali, že by se mu to mohlo splnit cestou před nějaký mezinárodní tribunál. Ale žerty stranou, vždyť on bude v čele státu téměř čtvrtstoletí, to by unavilo každého," říká moskevský publicista Alexandr Morozov. Podle něj ovšem nemůže odejít jen tak, protože v současném systému hraje roli rozhodčího mezi jednotlivými klany. Jen s ústními garancemi bezpečnosti a nedotknutelnosti se však Vladimir Putin nespokojí.

Komentář:Putin ”do toho jde” počtvrté, ale s čím vlastně?

"Bude mít šest let na to, aby našel dostatečně loajálního nástupce, kterého ale budou respektovat hlavní frakce v Kremlu," napsala na serveru Republic politoložka Taťjana Stanovaja. Současně se podle ní začalo debatovat o změnách ústavy, aby i po svém odchodu z Kremlu měl Vladimir Putin vliv na ruskou politiku.

Jedním z možných řešení by mohlo být vytvoření Státní rady. "Byl by potom v pozici jako kdysi Teng Siao-pching v Číně. Tedy jako tvůrce nového systému, který jen dohlíží na správný směr jeho vývoje," myslí si zdroj listu RBK.

Ondřej Soukup
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama