reklama

Putin "do toho jde" počtvrté, ale s čím vlastně?

Čtěte více: Rusko | Putin Vladimir | kandidát | prezident
  • Během takřka dvaceti let u moci vládce Ruska nedokázal rozhýbat, modernizovat svou zem.
  • Sousední Čína, která se svým vnitřním, politickým systémem od ruského příliš neliší, nabízí odlišný obraz.
  • Rusko kromě svých svalů nedokáže svým občanům ani světu předvést prakticky nic.
Adam Černý Adam Černý Foto: Archiv HN

Ani pečlivá inscenace setkání s dělníky automobilky GAZ, slavící 85 let od chvíle, kdy se v Nižním Novgorodě začala vyrábět vozidla na základě smlouvy s americkým Fordem, nemohla vzbudit autentické napětí nad otázkou, zda se nynější ruský prezident rozhodne napřesrok ucházet o tentokrát už čtvrtý mandát. I Arťom Baranov, jeden z těch, kdo s Putinem přišli "pobesedovat" a který se ho na jeho kandidaturu zeptal, se svěřil: "Vůbec jsem o tom nepochyboval, jako všichni v sále."

Proto není namístě otázka, zda pětašedesátiletý Putin, který od roku 2000 vládne Rusku z pozice hlavy státu (a to i v době, kdy byl jedno volební období premiérem) 18. března 2018 prezidentské volby vyhraje. Jediný autentický vyzyvatel Alexej Navalnyj je v tuto chvíli vyřazen ze hry justicí podřízenou politické moci. Pokud bude do soutěže připuštěna jako vyzyvatelka ­Xenija Sobčaková, okoření ji jen okolností, že její otec byl před čtvrtstoletím na petrohradské radnici Putinovým politickým učitelem.

Současný ruský prezident je dennodenně přítomen ve většině domácností prostřednictvím televize a rozhlasu z devadesáti procent podřízených oficiální linii Kremlu. Objevila se sice námitka, že platný zákon státním úředníkům a funkcionářům, tedy i Putinovi, nakazuje držet se během volební kampaně zpátky, ale předseda ústřední volební komise Nikolaj Bulajev už přispěchal s vysvětlením, že na hlavu státu se toto omezení nevztahuje.

Jaká je Putinova bilance? Rusko se v minulém desetiletí, kdy cena barelu ropy byla dvakrát vyšší než dnes, hospodářsky zmátořilo, ale potom i jeho zasáhla finanční a hospodářská krize ve světě a s ní spojený pád cen energetických surovin. Moskvě se podařilo obnovit dojem Ruska jako velmoci především vojenským zásahem v Sýrii, ale za agresivní politiku na východní Ukrajině a za anexi Krymu zaplatilo diplomatickou izolací ekonomickými sankcemi. Především vyřazení z každoročních summitů nejrozvinutějších zemí je pro Putina ponižující. V důsledku odhaleného systému masivního dopingu nejnověji nemohou ruští sportovci soutěžit na zimních olympijských hrách pod vlastní vlajkou.

Během takřka dvaceti let u moci vládce Ruska nedokázal rozhýbat, modernizovat svou zem. Sousední Čína, která se svým vnitřním, politickým systémem od ruského příliš neliší a většinu surovin dováží, nabízí odlišný obraz. Už jen nekopíruje cizí výrobky, mohutně buduje vnitřní infrastrukturu. Putin dokáže efektivně řídit silové páky, ale svým občanům nemůže ukázat třeba ani ruský mobilní telefon či automobil, o který by byl zájem doma či ve světě.

Adam Černý
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama