reklama

Nintendo Switch znovu mění způsob, jak se dá hrát. Sází na tradiční značky jako Zelda nebo Super Mario

Čtěte více: Nintendo | Xbox | herní konzole | konzole
  • Switch nejvíce boduje neobvyklou možností hrát na cestách "dospělé" hry místo mobilních hříček.
  • Nabídka her sází na tradiční značky, jako je Zelda, pro Switch ale vychází více her, než se čekalo.
  • Slabší stránkou je výkon po připojení k televizi a malé úložiště, brzy je nutné dokoupit paměťovou kartu.
jarvis_5a29636f498e0896a1200afb.jpeg Nejen pro děti. Nintendo má pověst „rodinné“ firmy, ale na Switch jsou i hry čistě pro dospělé jako Doom nebo L. A. Noire. Foto: Nintendo

Doma patří dětem, na cestách dospělým. Nintendo Switch je po Wii druhá herní konzole od Nintenda, která v poslední dekádě mění zažitý způsob hraní. Unikátní podoba, která kombinuje tablet s pohybovými ovladači a tradičním prostředím obývacího pokoje, dělá z Nintenda ideální zařízení pro lidi, kteří už mají jinou herní konzoli nebo počítač.

Schopnost Nintenda odlišit se od mainstreamu je úctyhodná, i když se nemusí vždy trefit. Po ne­úspěšné konzoli Wii U Nintendo všechno vsadilo na mobilitu. Switch je v podstatě kapesní zařízení, které lze připojit k televizi. Ve všech podobách umožňuje hrát stejné hry a u většiny z nich sází na možnost bavit se ve více lidech najednou.

Tablet s herním srdcem

Srdcem Nintenda Switch je tablet se 6" obrazovkou s HD rozlišením, který má na bocích ovladače Joy-Con. Ty lze oddělit od těla tabletu a vy­užít zabudované pohybové senzory pro ovládání her, jako je Super Mario Odyssey nebo "bojovka" Arms.

Stejně tak lze postavit Switch na stolek, v kavárně nebo ve vlaku či letadle a ovladače si vzít do ruky, pohodlně se opřít a užít si nejnovější díl herní série Legend of Zelda. Žádné jiné zařízení takovou svobodu nenabízí. Nutno ovšem dodat, že právě mobilní režim konzole je to jediné, co je na ní zajímavého. V okamžiku, kdy Switch dosedne do plastové dokovací stanice připojené k televizi HDMI kabelem, se ukáže odvrácená stránka Switche.

Ďábel v kapse, doma želva

Switch oficiálně umožňuje hrát nové hry ve Full HD. To je ale možné jen u několika titulů. Výkon Switche není stavěný na hraní ve vysokém rozlišení. Samo Nintendo umí dobře optimalizovat své hry, ale neumí zázraky. Konkurenční konzole Xbox One a PlayStation 4 konkurují spíše výkonným herním počítačům, Nintendo má blíže k tabletům. Na druhou stranu, Nintendo více míří na děti, které nějaké rozlišení nebo fotorealistická grafika příliš nezajímají − chtějí se bavit, a to hry od Nintenda zajistí i u televize, kde je pak možné hrát třeba ve čtyřech.

Na nedostatek výkonu hráči narazí i v kapesním režimu, ale tam to tolik nevadí − možnost hrát nový Doom nebo starší, ale stále skvělou hru na hrdiny Skyrim na cestách místo Angry Birds a Candy Crush, je přímo fascinující. Nižší rozlišení na malé obrazovce navíc tolik netahá za oči.

Jen herní zábava. Zatím

Fakt, že Switch je v podstatě tablet, vzbuzuje zásadní otázku, proč firma omezila jeho funkce čistě na hry. Konkurenční konzole slouží jako multimediální zařízení, Switch zatím ne. Není na něm YouTube, Netflix… a je to škoda. I když ve hrách může baterie odejít po čtyřech hodinách, u multimédií by zvládla minimálně dvojnásobek. Takhle je ideální koupit ke konzoli ještě externí baterii.

To hlavní jsou ale hry. A Nintendo má tradičně ty nejlepší exkluzivní tituly. Není divu, že třeba Zeldu si koupil téměř každý majitel konzole. Skvělá je i hopsačka Super Mario Odyssey, zasazená do trojrozměrného světa. Netradiční Arms, ve kterých sami uživatelé boxují rukama s pohybovým ovladačem, je extrémně zábavná a střílečka (možná lépe stříkačka) Splatoon 2 je vhodná i pro děti − místo krve v ní stříká barva. Kromě toho na Nintendo Switch míří stále více nezávislých her. Vypadají sice hůře než u konkurence, ale ve vlaku si na Xboxu člověk nezahraje.

Switch je unikátní, není pro každého, ale svou cenu kolem deseti tisíc korun s přibalenou hrou si obhájí.

jarvis_5a29636f498e0896a1200aff.jpeg
Možnost volby. Switch nabízí různé varianty ovládání, použít lze dotykový displej, ovladače Joy-Con, které obslouží i dva hráči nebo dokoupený klasický joypad.
Foto: Nintendo
Otakar Schön
Přeposlat
Diskuse
reklama

Téma lithium otevřela dezinformační média, na sociálních sítích s ním bodovali Babiš a Okamura. Po volbách utichlo

Chicagská burza zahájila obchodování s termínovanými kontrakty na bitcoin. Během prvních minut se cena vyšplhala nad 16 tisíc dolarů

Kariérní řád půjde oživit jen těžko, učitele by měli hodnotit spíše ředitelé škol, řekl Zemanovi kandidát na ministra školství Plaga

Unikátní volební model Univerzity Karlovy: Prezidentskou volbu vyhraje na 90 procent Zeman, nebo Drahoš

Světový prodej zbraní loni vzrostl. Kvůli mezinárodnímu napětí státy poprvé od roku 2010 přestávají šetřit na obraně

reklama