reklama

Praha ke konci září hospodařila s přebytkem 9,3 miliardy. Opozice kritizuje nedostatek investic

Čtěte více: Praha | rozpočet | opozice
  • Na výsledku hospodaření měl podle magistrátu vliv vyšší výběr daní.
  • Opozice kritizuje současnou koalici za to, že nedostatečně investuje a navyšuje takzvané běžné výdaje, které jsou určené na provoz města.
  • Radní hlavního města v úterý schválil jednorázovou dotaci pro některé městské části.
Primátorka Adriana Krnáčová. Primátorka Adriana Krnáčová. Foto: HN - Lukáš Bíba

Praha ke konci třetího čtvrtletí hospodařila s přebytkem 9,3 miliardy korun. Je to dáno vyššími příjmy a nižšími výdaji. Celkově se výdaje vyšplhaly na 48,5 miliardy korun. Z toho 41,4 miliardy tvořily takzvané běžné výdaje, které jsou určeny na provoz města – například na platy učitelů či svoz odpadu a údržbu ulic. Investiční náklady činily 7,1 miliardy korun. Do městské kasy ke konci třetího čtvrtletí přiteklo celkem 57,8 miliardy korun.

"Vyšší příjmy města jsou dány mimo jiné vyšším výběrem daní," říká náměstkyně primátorky Eva Kislingerová (ANO). Podle té nyní rozpočet po průběžných úpravách počítá s příjmy 71,1 miliardy a výdaji 89,2 miliardy korun. Schodek město plánuje dorovnat z vlastních prostředků a peněz od státu.

Opozice současné koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice již delší dobu vyčítá nedostatečné investování. Právě to se stalo jedním z hlavních témat při projednávání rozpočtu pro rok 2018, který minulý týden schválili zastupitelé. "Dlouhodobě kritizujeme nárůst běžných výdajů. Chybí nám mnohem více peněz na investice. Město převádí do dalšího roku pět miliard korun, protože je nedokáže proinvestovat," říká k novému rozpočtu opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Samotné vedení města už dříve připustilo, že čerpání investic není ideální. Jako komplikaci označilo složitou legislativu, kvůli které není možné odstartovat menší i některé velké stavby. Město má také problém s výkupy pozemků nad budoucí trasou metra linky D. Právě výstavba nové trasy metra má být v následujících letech jednou z největších investičních akcí. Na přípravu Praha pro příští rok vyčlenila 1,72 miliardy korun. Peníze půjdou z převážné části právě na výkup pozemků a následně také na geologický průzkum.

Velkou investiční akcí pro město je také dostavba nové čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. V následujícím roce město do již probíhající stavby vloží dalších 1,13 miliardy korun. Stovky milionů plánuje Praha v příštím roce investovat do opravy tramvajových tratí, rekonstrukce pražského Výstaviště. Zhruba 2,5 miliardy spolknou investice do městské infrastruktury. Celkem v příštím roce půjde na investice 16,77 miliardy korun.

Podle Kislingerové je pro Prahu v současné době klíčové snižovat dluh města. "Rychle se blížíme k okamžiku, kdy Praha začne s realizací finančně velmi náročných staveb. Vytvořená dluhová kapacita se bude poté velice hodit," říká náměstkyně primátorky, která je zodpovědná za přípravu rozpočtu. Dodává, že od roku 2014 město snížilo svůj dluh o 18,2 miliardy korun.

V roce 2018 počítá Praha s příjmy 54,09 miliardy korun a výdaji ve výši 70,3 miliardy korun. Také v tomto případě pokryje magistrát schodek z vlastních zdrojů a státních příspěvků.

Pražští radní v úterý mimo zprávy o rozpočtu za první tři čtvrtletí 2017 schválili také dotaci pro celkem sedm městských částí. Peníze magistrát vezme z rezervy, která je určená na spolufinancování projektů, které mají dostat peníze z evropských fondů. Celkem půjde o 26 milionů korun. Největší díl přitom dostane Praha 13. Za deset milionů korun od hlavního města opraví kuchyni a jídelnu Základní školy Kuncova. Praha 9 pak obdrží 7,4 milionu na výstavbu parkovacího domu na Proseku. Březiněves dostane celkem pět milionů korun, z nichž zaplatí projektovou dokumentaci pro výstavbu základní školy.

V minulém roce Praha hospodařila s přebytkem 12,3 miliardy korun. Investice byly tehdy oproti původnímu plánu poloviční. Také vloni proto město přebytečné finance využívalo na splácení svých dluhů – celkem šlo o 9,5 miliardy korun. Z toho 8,5 tvořila předčasná splátka Evropské investiční bance.

Adam Váchal
Přeposlat
Diskuse
reklama

Concord byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je skeptický

Firmy hýří optimismem. Lidé nejsou, zaměstnavatelé přesto chtějí nabírat jako nikdy v historii

Ve Velké Chuchli se začíná přepřahat. Rodina developera Radovana Vítka patrně ovládne firmu, která v Praze organizuje dostihy

Jsem eurofederalista, ale šéf německé SPD Schulz mě nepotěšil. Uškodil myšlence evropské federace jako nikdo jiný, řekl Zeman

V Rakousku explodoval plynový terminál, výbuch zabil jednoho člověka. Itálie se chystá na stav nouze, cena plynu stoupá

reklama