Šéfové českých strojírenských firem jsou letos spokojení. Podle přibližně stovky ředitelů podniků, kteří odpovídali v anketě společnosti CEEC Research, tento klíčový obor českého průmyslu letos poroste o 4,1 procenta. Jejich spokojenost podtrhuje i průměrný růst tržeb o více než šest procent. Na strojírenství připadá v Česku třetina hrubého domácího produktu (HDP).

"Strojírenství se zatím daří, zejména díky automobilovému sektoru a celkovému stavu české ekonomiky," uvedl Oldřich Paclík, ředitel Svazu strojírenské technologie. Podle něj se začala opět zvedat poptávka po obráběcích strojích, produkce zatím ale stále ještě nedosáhla úrovně roku 2015.

Za dvouletým poklesem u dodavatelů strojírenských technologií stojí problémy s čerpáním evropských dotací, stagnace objednávek na západních trzích i výrazný pokles exportu do Číny a pokračující pokles exportu do Ruska. Situace v tomto sektoru se podle Paclíka začala zlepšovat teprve ve třetím čtvrtletí letošního roku.

"Česku se daří kvůli napojení na evropskou poptávku a dobrému vývoji světové ekonomiky," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Odhady centrálních bankéřů letos počítají s růstem českého HDP o 4,5 procenta, podle Rusnoka potenciál české ekonomiky ovšem takové tempo růstu dlouhodobě neumožňuje. Příští rok ČNB očekává zpomalení růstu o jedno procento a v roce 2019 pak český HDP dosáhne tři procenta.

Zpomalení v příštím roce

Už pro příští rok jsou šéfové strojírenských firem opatrnější a čekají zpomalení růstu strojírenství na 2,9 procenta. Příčinou podle nich bude přehřátí české ekonomiky a problémy spojené s tím, že tuzemské strojírenství má hlavně dodavatelský charakter. Tedy, že nemá ze svojí produkce tak vysoký zisk jako výrobci a prodejci konečných výrobků.

"Výraznější zpomalení růstu se dá očekávat v roce 2019. Velký vliv bude mít vývoj poptávek v automobilovém průmyslu, na kterém je náš průmysl silně závislý," tvrdí Jaroslav Franc ze společnosti Bühler Motor.

"Pokud neoslabí automobilový průmysl, budou mít na strojírenství největší vliv ceny ropy, uhlí a nerostných surovin," myslí si Antonín Růžička, který řídí společnost Wikow Industry. Ta letos očekává v některých svých provozech růst tržeb až o pětinu.

Marže rostou hlavně velkým

Růst tržeb v průměru o více než šest procent čeká v příštím roce i většina strojírenských firem. Podobně velký nárůst předpokládají strojaři také z exportu.

V případě marží však analýza CEEC Research zaznamenala rozdíl mezi velkými podniky a zbytkem strojírenských firem. Jejich růst letos potvrzuje třetina strojařů, a to hlavně těch větších. Naopak skoro dvě třetiny vedoucích manažerů v menších a středně velikých strojírenských podnicích dosažení vyšších marží nepředpokládá ani v příštím roce.

Negativní dopad na ziskovost podniků po ukončení devizových intervencí ze strany České národní banky potvrdilo 60 procent strojírenských firem. Síla koruny je velkým tématem hlavně pro subdodavatele, kteří montují výrobky pro své zahraniční partnery.