reklama

Co teď, když Kim střílí jako o závod

Čtěte více: KLDR | USA | Trump Donald | raketa | Kim Čong-un
  • KLDR provedla další test svých balistických střel.
  • Raketa dopadla asi dvě stě kilometrů od japonských břehů.
  • Pokud ale nechceme na KLDR preventivně zaútočit, přestaňme vést bojechtivé řeči.
Komentátor HN Teodor Marjanovič. Komentátor HN Teodor Marjanovič. Foto: HN - Matej Slávik

Kdo si pamatuje na to, co předcházelo některým velkým válkám moderní doby, například té balkánské v 90. letech minulého století nebo irácké v roce 2003, musí mít dost husí kůži při pohledu na severokorejský případ.

Mladý diktátor Kim Čong-un zjevně žene celou situaci do sfér, kde stačí už třeba jen nějaký omyl, třeba aby vypálená raketa nedopadla do moře, nýbrž na nějaký obydlený tichomořský ostrov, a na světě bude nukleární konflikt. Z druhé strany přitom tohle vše doprovázejí zavilé štváčské řeči Donalda Trumpa, které severokorejskému režimu náramně slouží k propagandistickým účelům. Pchjongjang je roztrubuje po všech školách, fabrikách a veřejných místech, aby našlehal pocit celonárodního ohrožení, resp. společenské oddanosti Kimovi, v zemi povinně titulovanému jako Nejvyšší vůdce.

Jak známo, hrozby jsou účinné, pouze když jsou doprovozené reálnými skutky. Kim Čong-un ale zjevně dobře vidí, že Trumpovi se ve skutečnosti do války nechce. Neboť v tom případě by šéf Bílého domu třeba už dávno zahájil evakuaci Američanů z jihokorejského hlavního města. Soul by se v případě války pravděpodobně hned stal terčem ostřelování konvenčními raketami ze severokorejských odpališť. Těch je přitom tolik, že by je nebylo možné hned všechny vyřadit z provozu bombardováním. Zkrátka tvrdí-li severokorejská propaganda, že USA jsou kolosem na hliněných nohou, nutno žel uznat, že Trump jí v tom nahrává na smeč.

Na světě dnes není země s tak nebezpečně umanutým, přitom ale atomovými zbraněmi, jakož i mezikontinentálními nosiči vybaveným tyranem, jako je KLDR. Představa, že se Kim Čong-una podaří zkrotit sankcemi nebo diplomacií, je bláhová. Jenže na druhou stranu, pokud demokratický svět včetně především Spojených států nechce preventivně na KLDR udeřit, nýbrž chce pouze pokračovat v dosavadní, byť bezvýsledné praxi utužování sankcí a vyjednávání se severokorejskými neformálními patrony Ruskem a Čínou, pak samozřejmě nezbývá než krotit emoce i plamenné řeči. Po psychologické stránce jsou tuze kontraproduktivní.

Bylo by nefér nynější situaci, kdy směrem k Japonsku nebo přes něj pořád létají balistické střely, svádět jen na Trumpa. Situace byla dost podobná už v dobách, kdy tento muž ještě v USA nevládl. První testovací jaderný výbuch přece KLDR provedla už v roce 2006. Trump není prvním, kdo neví, jak s tímto horkým bramborem naložit. Je ale prvním, kdo jej sám ještě přihřívá.

Teodor Marjanovič
Přeposlat
Diskuse
reklama

"Hříšná daň" z tabáku a alkoholu nestačí, na řadě je maso. Jeho zdanění zabrání klimatickým změnám i zdravotní krizi, tvrdí analýza

Prezident Zeman jmenoval jednobarevnou vládu Andreje Babiše. Vláda udělá vše, aby získala důvěru, řekl Babiš

Mládkův náměstek skončil, když poslal Čechy za levnějšími mobilními daty do Polska. Vrátil se jako poradce a dostal odměnu čtvrt milionu

Concorde byl citlivý a bylo nutné myslet napřed, říká jediný Čech, který jej pilotoval. K novým nadzvukovým projektům je spíš skeptický

Oděvní firma Blažek chce po státu miliony za nezákonné stíhání kvůli dodávce bot pro policii

reklama